Wydawca treści Wydawca treści

uzytki ekologiczne

Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo jest jeden powołany Rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Użytek ekologiczny – „Torfowisko Połom".

 Celem ochrony jest dystroficzne jeziorko śródleśne, o powierzchni 1,43 ha. Ochroną objęte są też otaczające je drzewostany sosnowe. Cała powierzchnia ochrony to 3,36 ha. Jest to bardzo ciekawy obiekt przyrodniczy ze względu na pływające pło oraz różnorodność torfowców. Pływające pło nazywane jest też „pływającymi wyspami".  

W obrębie terytorialnym nadleśnictwa lecz na gruntach innych własności są takie użytki ekologiczne jak:

  • Użytek ekologiczny  „Łanowcze". Jest to jezioro o powierzchni 63,46 ha wraz z pasem zarośli i trzcin oraz 15 - metrową strefą wokół jeziora, która jest miejscem gniazdowania i lęgu wielu gatunków ptaków.
  • Użytek ekologiczny  „Białe". Jest to jezioro Białe Filipowskie o powierzchni 130,37 ha objęte programem reintrodukcji troci jeziornej i innych rzadkich gatunków ryb.
  • Użytek ekologiczny  Garbaś. Jest to jezioro Garbaś o powierzchni 140,56 ha objęte programem reintrodukcji troci jeziornej i innych rzadkich gatunków ryb.
  • Użytek ekologiczny „Wyspa Dunajek" o powierzchni 24,25 ha - starodrzew drzew liściastych
  • Użytek ekologiczny „Długi Mostek" . Pas szuwaru w zatoce przy wypływie rzeki Legi z jeziora Oleckie Wielkie – miejsce przebywania i lęgów ptaków wodno-błotnych oraz miejsca tarliskowe ryb.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przedwiosenne zajęcia w izbie edukacyjnej

Przedwiosenne zajęcia w izbie edukacyjnej

Dnia 27 lutego w naszej izbie edukacyjnej mieliśmy przyjemność gościć klasę IA ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku.

Dzieci za pomocą zgromadzonych przez Nadleśnictwo Olecko eksponatów spreparowanych ssaków, ptaków, owadów oraz poroży jeleniowatych poznały wiele ciekawostek dotyczących zwierząt występujących w polskich lasach. Podczas naszego spotkania nie zabrakło również prezentacji multimedialnej na temat „Czy zwierzęta nas potrzebują?”, w której rozmawialiśmy o skrzynkach lęgowych, schronach i hotelach, które wykorzystywane są przez liczne gatunki ptaków, nietoperzy i owadów. Dzieci wykazały się ogromną ciekawością i wiedzą dotyczącą pomocnej zwierzętom infrastruktury.

Mamy nadzieję, że te zajęcia pomogą Wam wciągnąć się w fascynujący świat przyrody.

Do zobaczenia na leśnym szlaku Mali Odkrywcy 😉