Wydawca treści Wydawca treści

uzytki ekologiczne

Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo jest jeden powołany Rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Użytek ekologiczny – „Torfowisko Połom".

 Celem ochrony jest dystroficzne jeziorko śródleśne, o powierzchni 1,43 ha. Ochroną objęte są też otaczające je drzewostany sosnowe. Cała powierzchnia ochrony to 3,36 ha. Jest to bardzo ciekawy obiekt przyrodniczy ze względu na pływające pło oraz różnorodność torfowców. Pływające pło nazywane jest też „pływającymi wyspami".  

W obrębie terytorialnym nadleśnictwa lecz na gruntach innych własności są takie użytki ekologiczne jak:

  • Użytek ekologiczny  „Łanowcze". Jest to jezioro o powierzchni 63,46 ha wraz z pasem zarośli i trzcin oraz 15 - metrową strefą wokół jeziora, która jest miejscem gniazdowania i lęgu wielu gatunków ptaków.
  • Użytek ekologiczny  „Białe". Jest to jezioro Białe Filipowskie o powierzchni 130,37 ha objęte programem reintrodukcji troci jeziornej i innych rzadkich gatunków ryb.
  • Użytek ekologiczny  Garbaś. Jest to jezioro Garbaś o powierzchni 140,56 ha objęte programem reintrodukcji troci jeziornej i innych rzadkich gatunków ryb.
  • Użytek ekologiczny „Wyspa Dunajek" o powierzchni 24,25 ha - starodrzew drzew liściastych
  • Użytek ekologiczny „Długi Mostek" . Pas szuwaru w zatoce przy wypływie rzeki Legi z jeziora Oleckie Wielkie – miejsce przebywania i lęgów ptaków wodno-błotnych oraz miejsca tarliskowe ryb.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Olecko położone jest w północno - wschodnim zakątku Polski, na terenie województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego, powiatów oleckiego, gołdapskiego, suwalskiego, ełckiego i giżyckiego. Jest jednym z 31 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Swym zasięgiem obejmuje 13 gmin na powierzchni 1200 km2. Największym i jedynym miastem w granicach zasięgu jest Olecko.  Obszar jest stosunkowo mało zurbanizowany. Zagęszczenie ludności wynosi ok 40osób /km2, wsie są rozproszone. Teren jest bardzo atrakcyjny turystycznie ze względu na swoje walory krajobrazowo-przyrodnicze i klimatyczne. Mimo małego zaludnienie nadleśnictwu nie są obce problemy zaśmiecania terenów leśnych, dzikich wysypisk śmieci, niszczenia tablic i infrastruktury.

Obszar, na którym położone jest Nadleśnictwo Olecko, zgodnie
z „Regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski 2010" (Zielony, Kliczkowska 2012) leży w:
Krainie Przyrodniczo-Leśnej II - Mazursko-Podlaskiej

Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wynosi: 20 300,51 ha

Graniczymy z nadleśnictwami: Gołdap, Suwałki, Szczebra, Ełk, Borki i Czerwony Dwór