Wydawca treści Wydawca treści

uzytki ekologiczne

Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo jest jeden powołany Rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Użytek ekologiczny – „Torfowisko Połom".

 Celem ochrony jest dystroficzne jeziorko śródleśne, o powierzchni 1,43 ha. Ochroną objęte są też otaczające je drzewostany sosnowe. Cała powierzchnia ochrony to 3,36 ha. Jest to bardzo ciekawy obiekt przyrodniczy ze względu na pływające pło oraz różnorodność torfowców. Pływające pło nazywane jest też „pływającymi wyspami".  

W obrębie terytorialnym nadleśnictwa lecz na gruntach innych własności są takie użytki ekologiczne jak:

  • Użytek ekologiczny  „Łanowcze". Jest to jezioro o powierzchni 63,46 ha wraz z pasem zarośli i trzcin oraz 15 - metrową strefą wokół jeziora, która jest miejscem gniazdowania i lęgu wielu gatunków ptaków.
  • Użytek ekologiczny  „Białe". Jest to jezioro Białe Filipowskie o powierzchni 130,37 ha objęte programem reintrodukcji troci jeziornej i innych rzadkich gatunków ryb.
  • Użytek ekologiczny  Garbaś. Jest to jezioro Garbaś o powierzchni 140,56 ha objęte programem reintrodukcji troci jeziornej i innych rzadkich gatunków ryb.
  • Użytek ekologiczny „Wyspa Dunajek" o powierzchni 24,25 ha - starodrzew drzew liściastych
  • Użytek ekologiczny „Długi Mostek" . Pas szuwaru w zatoce przy wypływie rzeki Legi z jeziora Oleckie Wielkie – miejsce przebywania i lęgów ptaków wodno-błotnych oraz miejsca tarliskowe ryb.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Czy przyjdą po nas?

Czy przyjdą po nas?

Luty. Zimno. Spokój. Miesiąc, w którym wszystko odpoczywa i czeka. Na co? Przyroda czeka na wiosnę, na życie. A człowiek? Na co czekali ludzie 10 lutego 1940 roku. Jakie były ich plany i marzenia? Zdecydowanie nie miały nic wspólnego z tym co ich spotkało!

„Przerażające wieści o wywiezionych w lutym rozchodziły się powoli, niczem krew przesiąkająca przez bandaże. Krążyły historie o głodzie, chorobach, zimnie i o ciałach porzuconych przy torach. Ludzie modlili się. Mieli nadzieję, że to tylko pogłoski. W głębi dusz wszyscy znali prawdę. Plama krwi rosła. Groźba dalszych wywózek wisiała w powietrzu. Kiedy znów przyjdą? Czy przyjdą po nas? (relacja Jana B. Deręgowskiego https://dzieje.pl/artykulyhistoryczne/luty-1940-deportacja-polakow-na-sybir-relacje-ofiar)

10 lutego jest tragiczną rocznicą deportacji Polaków na Sybir. Rocznicą, która rozpoczęła gehennę ok. 140 tysięcy obywateli polskich. Polskie elity, głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski zniknęły wywiezione w głąb Związku Radzieckiego przez funkcjonariuszy NKWD.

Dla Polaków kraina ta stałasię wiec swoistym przekleństwem, krwawym doświadczeniem zbiorowym, śnieżną pustynią, która pochłania....