Wydawca treści
Zasoby leśne
W naszym nadleśnictwie przeważają siedliska lasowe, które łącznie zajmują blisko 86% powierzchni. Średni wiek drzewostanów to 52 lata, a przeciętna zasobność to 283m3/ha
Udział siedlisk:
- lasowe - 78% - drzewostany liściaste oraz z przewaga gatunków liściastych;
- borowe - 14% - drzewostany lesiste oraz z przewaga gatunków iglastych najczęściej świerka i sosny;
- olsy - 8% - drzewostany porastające żyzne tereny bagienne, najczęściej okresowo zalewane, najczęstszy gatunek to olsza.
Udział gatunków:
- Sosna - 32%
- Świerk - 24%
- Brzoza - 17%
- Dąb - 13%
- Olsza - 12%
- Pozostałe - 2%
Udział drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
- 11 proc. – I klasa
- 21 proc. – II klasa
- 36 proc. – III klasa
- 13 proc. – IV klasa
- 8 proc. – V klasa
- 3proc. – VI klasa i starsze
- 8 proc. - drzewostany w klasie odnowienia oraz grunty przejściowo pozbawione drzewostanu.
Przeciętny spodziewany przyrost roczny - 8,65 m3/ha;
Pozyskanie przyrostu w bieżącym dziesięcioleciu - 81,73%;
Zapas grubizny na powierzchni leśnej - 5 071 778 m3.
Najnowsze aktualności
Piknik z okazji 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku
Piknik z okazji 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku
Wspaniała, rodzinna atmosfera, moc atrakcji, prawdziwa sportowa rywalizacja i pyszne regionalne smakołyki! Tak można opisać w telegraficznym skrócie przebieg pikniku z okazji 100 – lecia Lasów Państwowych w Kruklankach.
Dnia 13 lipca 2024 r. o godzinie 10:00 Nadleśniczy Nadleśnictwa Borki Krzysztof Miszkiel uroczyście w oprawie zespołu sygnalistów myśliwskich „Galindowe Rogi” z Rucianego Nidy rozpoczął piknik z okazji 100 – lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku. Po przywitaniu wszystkich uczestników i zaproszonych gości, na okazję tych wyjątkowych jubileuszy przy udziale najmłodszych - Gabrysi, Wiktora, Jasia, Igora, Miłosza, Aleksandra i drugiego Jasia 😊, pod czujnym okiem Dyrektora RDLP w Białymstoku Pana Tadeusza Wilczyńskiego oraz Panów Nadleśniczych: Daniela Chochulskiego, Jarosława Kowalewskiego, Sławomira Turkota, Zbigniewa Poniatowskiego i Krzysztofa Miszkiela, posadzone zostały pamiątkowe drzewa – dąb i lipa.
Po oficjalnym otwarciu uczestnicy festynu skierowali się na stoiska promocyjno – edukacyjne pięciu zaangażowanych w obchody nadleśnictw Borki, Czerwony Dwór, Giżycko, Gołdap, Olecko oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na stoisku Nadleśnictwa Olecko można było zagrać w leśne koło fortuny, zajrzeć do zagadkowej dziupli, układać drewniane puzzle, wykonać własne rękodzieło oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji ze świata przyrody. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy sprzętowe: maszyn leśnych oraz wyposażenia służb mundurowych. Dzieci mogły się również wyszaleć w strefie z dmuchańcami.
Duże emocje wśród uczestników pikniku wzbudziły zawody w przeciąganiu liny pomiędzy drużynami nadleśnictw oraz straży pożarnej, które poprowadził Pan Dariusz Bajkowski Prezes Polskiego Związku Przeciągania Liny. Zwycięzcami zostali gospodarze, natomiast drużyna Nadleśnictwa Olecko zajęła III miejsce, także wróciliśmy z pucharem!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, kolegom, koleżankom z nadleśnictw za dobrą współpracę, organizację i prawdziwą, sportową rywalizację, kołom gospodyń wiejskich z Kukowa, Gawlików Wielkich i Harszu za pyszne jedzenie. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy. Darz Bór i do zobaczenia!