Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów i dóbr – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin. Użytkowanie lasu w Nadleśnictwie Olecko harmonijnie łączy się z ochroną przyrody i utrzymaniem trwałości i produkcyjności lasów, przy jednoczesnym otwarciu lasów na potrzeby społeczeństwa.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu.
W obecnym planie urządzania lasu dla Nadleśnictwa Olecko przewidziano pozyskanie na poziomie 81,73 % przyrostu.
Oznacza to, że ponad 18 % drewna, które przyrośnie w ciągu 10 lat pozostanie w lesie.
Pozyskanie drewna realizowane jest w ramach:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
W praktyce oznacza to takie prowadzenie cięć i wymianę pokoleń drzewostanu, aby proces pozyskania wprowadzał jak najmniejsze zmiany w środowisku leśnym. Aby to osiągnąć stosujemy różne formy rębni. W tutejszych lasach ze względu na ich pochodzenie, składy gatunkowe i siedlisko najczęściej stosujemy rębnie złożone tj. gniazdowe, częściowe i stopniowe. Oznacza to, że stary lasu wycinany jest etapami, i etapami odnawiany. Proces ten często jest bardzo długi, bo na jednej powierzchni może trwać nawet 30 lat.
Nadleśnictwo Olecko gospodaruje na 18 tyś. ha lasu i posykujemy rocznie ok. 125 tyś. m3 drewna.
Pozyskane drewno trafia do ponad 100 przedsiębiorstw z branży drzewnej tj. tartaków, zakładów celulozowych, wytwórni płyt wiórowych i producentów sklejek i oklein. Zaspokaja też potrzeby lokalnej społeczności, gdzie trafia przede wszystkim drewno opałowe służące ogrzewaniu.
Rozwój technologiczny zagościł również w lesie. Obecnie wykorzystuje się w szerokim zakresie maszynowe pozyskanie drewna. Wykorzystanie maszyn wielooperacyjnych, olejów biodegradowalnych i nowoczesnych maszyn zrywkowych ogranicza ingerencje w środowisko leśne, zwłaszcza w glebę. Nie trudno spotkać w naszych lasach potężne maszyny, które zupełnie nie pasuj do leśnego krajobrazu lecz wykorzystywanie ich jest mniej szkodliwe dla lasu niż popularna pilaka i ciągnik rolniczy.
Poza pozyskaniem drewna co roku przygotowujemy kilkaset sztuk choinek, które w okresie świat Bożego Narodzenia goszczą w domach mieszkańców miejscowości z tego terenu.
Las udostępniony jest dla ludności przez cały rok, poza obszarami ze stałym, określonym ustawą lub czasowym zakazem wstępu ze względu na prowadzenie prac gospodarczych.
Duża popularnością w naszych lasach cieszy się zbieranie grzybów i jagód.
W roku urodzaju nazbieranie pełnego kosza grzybów nie stanowi problemu. Jednak ilości zbieranych grzybów i jagód nie jesteśmy w stanie określić.
Najnowsze aktualności
Narada Urządzeniowa do projektu Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Olecko na lata 2027-2036
Narada Urządzeniowa do projektu Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Olecko na lata 2027-2036
Narada Urządzeniowa dotycząca Planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Olecko odbyła się 27.02.2025 r. w siedzibie Nadleśnictwa Olecko. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, urzędów oraz leśnicy. Narada miała charakter otwarty, a w jej obradach mógł uczestniczyć każdy zainteresowany.
Podczas narady omawiane były wstępne założenia dotyczące ochrony i użytkowania lasu. Ważnym elementem tego procesu jest udział społeczeństwa, które może zgłaszać swoje uwagi i oczekiwania. Dzięki temu Plan Urządzenia Lasu uwzględnia zarówno potrzeby przyrody, jak i lokalnej społeczności.
Co to jest Plan urządzenia lasu?
Plan urządzenia lasu to podstawowy dokument, na podstawie którego nadleśniczy prowadzi gospodarkę leśną. Sporządza się go na dziesięcioletnie okresy dla poszczególnych nadleśnictw podlegających Regionalnym Dyrekcjom Lasów Państwowych (RDLP). Obowiązek jego wykonania spoczywa na dyrektorze RDLP, a po opracowaniu plan zatwierdza Minister Klimatu i Środowiska.
Do kiedy obowiązuje aktualny Plan urządzenia lasu w Nadleśnictwie Olecko?
Aktualny Planu urządzenia lasu sporządzony dla Nadleśnictwa Olecko w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku na lata 2017 – 2026, obowiązuje do 31 grudnia 2026 r.
Na czym polega sporządzenie Planu urządzenia lasu?
Plan urządzenia lasu sporządzają jednostki eksperckie spoza RDLP. Prace trwają zwykle około dwóch lat i obejmują inwentaryzację zasobów przyrodniczych, w tym drzewostanów oraz całego bogactwa wnętrza lasu. Obejmują one m.in. rozpoznanie gleb i ich żyzności, analizę wszystkich warstw roślinnych – runa, podszytu i podrostu – oraz pomiary poszczególnych gatunków drzew w drzewostanach. Na podstawie zebranych danych opracowuje się dokumentację, w tym opisy taksacyjne lasu, rejestry, tabele i mapy. Po analizie zasadności projektowanych wskazań gospodarczych dokumenty te przedstawia się Ministrowi do akceptacji.
Czy prace nad nowym Planem urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Olecko na lata 2027-2036 już się rozpoczęły?
Tak. Sporządzenie Planu urządzenia lasu to proces wieloetapowy.
Dotychczasowe działania:
- 28.03.2024 r. – Dyrektor RDLP w Białymstoku poinformował nadleśnictwa o przystąpieniu do sporządzania projektów Planów urządzenia lasu.
- 5.06.2024 r. – Odbyła się Narada Wstępna zorganizowana przez Dyrektora RDLP w Białymstoku, podczas której określono założenia do nowego Planu urządzenia lasu. Protokół z narady jest dostępny w przestrzeni publicznej na stronach BIP RDLP w Białymstoku.
- XI–XII.2024 r. – Po zakończeniu procedury przetargowej organizowanej przez RDLP w Białymstoku, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (S:220/2024, 12.11.2024 r.) ogłoszono wybór wykonawcy usługi pn. „Sporządzenie projektu planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Olecko”. Prace będą realizowane przez Przedsiębiorstwo Państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Białymstoku.
- 30.12.2024 r. – Dyrektor RDLP w Białymstoku podpisał umowę na wykonanie prac urządzeniowych.
- 26.02.2025 r. – Odbyła się Narada Urządzeniowa projektu Planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Olecko, podczas której powołano Zespół Lokalnej Współpracy.
Jaka jest rola Zespółu Lokalnej Współpracy przy tworzeniu planu?
Sporządzenie projektu planu urządzenia lasu podlega regulacjom przepisów Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Projekt powinien być tworzony przy zapewnionym udziale społecznym. Obowiązkowe konsultacje społeczne powinny być uzupełnione dialogiem społecznym, prowadzonym przy udziale wszystkich zainteresowanych stron (przedstawicieli samorządów, lokalnej społeczności, lokalnych organizacji, itd.) w ramach tzw. Zespołów Lokalnej Współpracy i powinny być wykorzystywane przy tworzeniu nowego projektu planu urządzenia lasu.
Co ustalono podczas Narady Urządzeniowej?
Zgodnie z procedurami Protokół z Narady Urządzeniowej w terminie do 30 dni od jej zakończenia, zostanie przekazany do publicznej wiadomości za pomocą Biuletynu Informacji Publicznej RDLP w Białymstoku oraz na stronie internetowej Nadleśnictwa Olecko.
Ustalenia zawarte w protokole będą uwzględniane podczas prac terenowych i kameralnych prowadzonych przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, które opracowuje Plan urządzenia lasu.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją Nadleśniczego Nadleśnictwa Olecko, przedstawioną podczas Narady Urządzeniowej (załącznik poniżej).