Rezerwaty przyrody

Rezerwat został powołany Zarządzeniem Nr 256 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 27 lipca 1959 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu liściastego naturalnego pochodzenia ze stanowiskiem cisa pospolitego (Taxus baccata L.) na północno-wschodnim krańcu jego zasięgu.

Obszary chronionego krajobrazu

Niemal cały obszar Nadleśnictwa objęty jest Obszarami Chronionego Krajobrazu.

Obszary Natura 2000

Obszar Natura 2000 jest najmłodszą formą ochrony przyrody funkcjonującą w Polsce. Wspólną dla całej Europy, która zapewnia ochronę najcenniejszych ekosystemów, gatunków flory i fauny. Natura 2000 obejmuje obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO; powołane na podstawie "DYREKTYWY PTASIEJ" z 2009roku) oraz specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO; powołane na podstawie "DYREKTYWY SIEDLISKOWEJ" z 1992 roku), które mogą pokrywać się w części lub w całości z innymi formami ochrony przyrody.

Pomniki przyrody

Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Olecko znajduje się 25 pomników przyrody. W przeważającej części są to pojedyncze drzewa i grupy drzew ale także aleje oraz głazy narzutowe.

Użytki ekologiczne

Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo jest jeden powołany Rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Użytek ekologiczny – „Torfowisko Połom".

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

JEST POROZUMIENIE RDLP W BIAŁYMSTOKU i PODLASKIEJ POLICJI

JEST POROZUMIENIE RDLP W BIAŁYMSTOKU i PODLASKIEJ POLICJI

Leśnicy i policjanci z woj. podlaskiego będą współpracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Porozumienie o współpracy podpisał nadinspektor Kamil Borkowski – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku oraz Tadeusz Wilczyński – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Współpraca obu stron będzie koncentrować się na zwalczaniu naruszeń prawa polegających na przekroczeniu zasad korzystania z lasów udostępnionych dla ludności jak i na szkodnictwie leśnym, ujawnianiu i ściganiu sprawców tych czynów, w tym również działań prewencyjno- kontrolnych wobec kierowców pojazdów silnikowych i motorowerów ze szczególnym uwzględnieniem kierowców pojazdów typu off road.

Współpraca między Policją a Lasami Państwowymi opierać się będzie na udzielaniu wzajemnej pomocy w realizacji czynności służbowych, prowadzeniu wspólnych działań, wymianie informacji oraz organizowaniu i przeprowadzaniu wspólnych szkoleń, co przyczynia się do efektywnego zarządzania bezpieczeństwem na terenach leśnych. Porozumienie będzie realizowane przez nadleśniczych nadleśnictw oraz komendantów powiatowych i miejskich Policji województwa podlaskiego.

fot. Ewelina Sklarzewska