Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Olecko przystępując do Programu „Zanocuj w lesie” wyznaczyło obszar o łącznej powierzchni 1563,25 ha. Teraz każdy, zarówno sympatyk bushcraftu i surwiwalu jak i miłośnik przyrody będzie mógł zanocować w lesie.

 Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US] (android) lub [https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Mapa obszaru wyznaczonego na potrzeby programu "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Olecko

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. regulaminem korzystania z obszaru 

/documents/62773/40759160/Regulamin+obszaru+Programu+Zanocuj+w+lesie+-+Nadle%C5%9Bnictwo+Olecko.pdf/5179013a-a369-0cdb-9233-8d05d7115b26

2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscu do tego wyznaczonym w oddz. 133t w leśnictwie Wilczewo. Używanie otwartego ognia (w tym kuchenek gazowych) w innych miejscach jest zabronione. W razie wątpliwości skontaktuj się z koordynatorem programu w nadleśnictwie.

3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce

5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. W terenie zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.

7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Informacje dotyczące terminów polowań zbiorowych można odszukać  na stronach internetowych kół łowieckich:

https://www.pzl.suwalki.pl/nowapzl/index.php/kola-lowieckie-zo-w-suwalkach/kolo-lowieckie-orla-jucha-w-elku/

https://www.pzl.suwalki.pl/nowapzl/index.php/kola-lowieckie-zo-w-suwalkach/kolo-lowieckie-ponowa-w-elku/

http://lesnikbialystok.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=38&Itemid=89

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [/documents/62773/40759160/Formularz+zg%C5%82oszenia+noclegu+w+ramach+Programu+Zanocuj+w+lesie-+Nadle%C5%9Bnictwo+Olecko.pdf/839a96ad-e2ce-7e56-aae4-148ed59a9a2a] oraz przesłanie go na adres [olecko@bialystok.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie 516-006-101, leśniczego leśnictwa: Wilczewo – 516-006-135, Krzywy Róg – 516-006-134.

Nadleśnictwo Olecko przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Ankieta "Zanocuj w lesie" - użytkownicy

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie ok. 10 minut.

Lasy Państwowe umożliwiają nocowanie w lesie, w tym uprawienie surwiwalu i bushcraftu na wybranych obszarach leśnych w ramach ogólnopolskiego Programu pt. ”Zanocuj w lesie”. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu.

Ankieta jest anonimowa. Wyniki będą analizowane i przedstawiane zbiorczo.

Link: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 

Dziękujemy za poświęcony czas.

Lasy Państwowe i Ośrodek Ewaluacji