Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki Przyrody

Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Olecko znajduje się 25 pomników przyrody. W przeważającej części są to pojedyncze drzewa i grupy drzew ale także aleje oraz głazy narzutowe.

Wśród drzew – pomników przyrody są takie gatunki jak: Sosna zwyczajna ( Pinus sylvestris), klon pospolity (Acer platanoides), dąb szypułkowy (Quercus robur), cis pospolity (Taxus baccata), modrzew europejski (Larix decidua ), sosna wejmutka (pinus strobus ), świerk pospolity (Picea abies). Na obszarze terytorialnym na gruntach prywatnych i innych własności są również pomniki przyrody, między innymi dęby szypułkowe, sosna pospolita, grusza pospolita (Pyrus communis),aleja daglezji zielonej (Pseudotsuga menziesii) oraz głazy narzutowe. Jednym z ciekawszych jest cis pospolity o obwodzie 110 cm rosnący w leśnictwie Cisowo.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Piknik z okazji 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku

Piknik z okazji 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku

Wspaniała, rodzinna atmosfera, moc atrakcji, prawdziwa sportowa rywalizacja i pyszne regionalne smakołyki! Tak można opisać w telegraficznym skrócie przebieg pikniku z okazji 100 – lecia Lasów Państwowych w Kruklankach.

Dnia 13 lipca 2024 r. o godzinie 10:00 Nadleśniczy Nadleśnictwa Borki Krzysztof Miszkiel  uroczyście w oprawie zespołu sygnalistów myśliwskich „Galindowe Rogi” z Rucianego Nidy rozpoczął piknik z okazji 100 – lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku. Po przywitaniu wszystkich uczestników i zaproszonych gości, na okazję tych wyjątkowych jubileuszy przy udziale najmłodszych - Gabrysi, Wiktora, Jasia, Igora, Miłosza, Aleksandra i drugiego Jasia 😊, pod czujnym okiem Dyrektora RDLP w Białymstoku Pana Tadeusza Wilczyńskiego oraz Panów Nadleśniczych: Daniela Chochulskiego, Jarosława Kowalewskiego, Sławomira Turkota, Zbigniewa Poniatowskiego i Krzysztofa Miszkiela, posadzone zostały pamiątkowe drzewa – dąb i lipa.

Po oficjalnym otwarciu uczestnicy festynu skierowali się na stoiska promocyjno – edukacyjne pięciu zaangażowanych w obchody nadleśnictw Borki, Czerwony Dwór, Giżycko, Gołdap, Olecko oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na stoisku Nadleśnictwa Olecko można było zagrać w leśne koło fortuny, zajrzeć do zagadkowej dziupli, układać drewniane puzzle, wykonać własne rękodzieło oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji ze świata przyrody. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy sprzętowe: maszyn leśnych oraz wyposażenia służb mundurowych. Dzieci mogły się również wyszaleć w strefie z dmuchańcami.

Duże emocje wśród uczestników pikniku wzbudziły zawody w przeciąganiu liny pomiędzy drużynami nadleśnictw oraz straży pożarnej, które poprowadził Pan Dariusz Bajkowski Prezes Polskiego Związku Przeciągania Liny. Zwycięzcami zostali gospodarze, natomiast drużyna Nadleśnictwa Olecko zajęła III miejsce, także wróciliśmy z pucharem!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, kolegom, koleżankom z nadleśnictw za dobrą współpracę, organizację i prawdziwą, sportową rywalizację, kołom gospodyń wiejskich z Kukowa, Gawlików Wielkich i Harszu za pyszne jedzenie. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.  Darz Bór i do zobaczenia!