Wydawca treści
Polskie lasy
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.
Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.
W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.
Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.
W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.
W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.
Raporty o stanie lasów w Polsce
Najnowsze aktualności
Hubertus w Łochowie. Już 8 października!
Hubertus w Łochowie. Już 8 października!
Już 8 października po raz kolejny odbędzie się Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko. To cykliczne wydarzenie ma na celu oddanie czci wielkiemu naukowcowi i leśnikowi jakim był prof. Jan Szyszko. Ideą hubertusa jest ukazanie jak ważną dziedziną życia jest leśnictwo, łowiectwo, rolnictwo i pszczelarstwo.
Jak podkreśla organizator i pomysłodawca, ks. dr Tomasz Duszkiewicz to wspólne świętowanie nieodłącznych od siebie środowisk jakimi są leśnicy, myśliwi, rolnicy, pszczelarze i jeźdźcy: Od 15 lat pokazujemy, że jesteśmy razem i że, razem przeciwstawiamy się siłom które chcą zniszczyć ogromny dorobek tych środowisk. Dlatego świętujemy razem i korzystamy z dobrodziejstw natury, którymi obdarzył nas Pan Bóg.
Hubertus jest tego przykładem, że się te środowiska jednoczą. Ponadto wychodzimy do ludzi, świętujemy i zapraszamy do udziału w hubertusie wszystkich, którym na sercu leżą polskie lasy, łowiectwo i rolnictwo.
Tegoroczny hubertus organizowany jest już po raz 15. W jubileuszowej edycji organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a całość rozpocznie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Bpa Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego. W programie dużo muzyki, a także promocja dziczyzny - czyli to na czym zależało Śp. Prof. Janowi Szyszko: Pan Profesor był zwolennikiem zdrowej, ekologicznej żywności, a taką jest dziczyzna - bez konserwantów, naturalna, najzdrowsze mięso – powiedziała nam Marcelina Puchalska, prezes fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, dodając: Pan profesor zawsze nam powtarzał, żeby pokazywać co robią leśnicy i myśliwi, nie zapominając o rolnikach bez których nie ma Polski i polskości. Pamiętamy też o pszczelarzach,a także jeźdźcach. Właśnie dlatego organizujemy hubertusa, już po raz 15. I jesteśmy szczęśliwi, że możemy pokazać, że łączą nas wspólne wartości, takie jak umiłowanie Ojczyzny, poszanowanie przyrody i ziemi - tłumaczyła Puchalska.
W organizację zaangażowani są także leśnicy, bo jak podkreśla Andrzej Józef Nowak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, to wymiar naszej tożsamości i tradycji: leśnicy zawsze są tam gdzie krzewione są najwyższe wartości, oddanie Bogu i Ojczyźnie, dlatego angażujemy się w organizację kolejnej edycji przedsięwzięcia. Cieszę się, że pokazujemy jedność tych wszystkich środowisk, którym dedykujemy hubertusa w Łochowie.
Jubileuszowy 15. hubertus odbędzie się w Łochowie na placu przy Folwarku i Pałacu w Łochowie. Mszę Świętą zaplanowaną na godz. 13.30 poprzedzi parada Św. Huberta z udziałem myśliwych, leśników, rolników, pszczelarzy i jeźdźców. O godz. 15.00 rozpocznie się jarmark hubertowski, a na nim stosika promocyjne, przewidziane są także stosika przygotowane przez Wojsko Polskie, pokazy sokolnicze, prezentacja sprzętu rolniczego oraz psów myśliwskich. Po raz pierwszy na hubertusie organizatorzy zorganizują pokaz tradycyjnego bartnictwa z Puszczy Augustowskiej. Jak zawsze na scenie konkursy i koncerty - gwiazdą tegorocznego hubertusa będzie „Skolim", choć na scenie wstąpią także: Fifek i Model M.T.Modelinka.
Organizatorami XV Jubileuszowego Hubertusa Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko są: Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i Warszawie, Nadleśnictwo Łochów, PZŁ Zarząd Okręgowy w Siedlcach i Miasto Łochów.