Asset Publisher
RDLP W BIAŁYMSTOKU Z CERTYFIKATEM FSC
Gospodarka leśna prowadzona przez Lasy Państwowe jest zgodna z zasadami zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Fakt ten znajduje potwierdzenie podczas niezależnych, zewnętrznych audytów certyfikacyjnych.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku dostrzegając rolę certyfikacji gospodarki leśnej, jak również odpowiadając na oczekiwania ze strony przemysłu drzewnego, lokalnych władz oraz organizacji pozarządowych, rozpoczęła na początku bieżącego roku rozmowy zmierzające do uzyskania certyfikatu w systemie FSC.
W kwietniu 2024 r. RDLP w Białymstoku nawiązała współpracę z akredytowaną przez FSC jednostką SGS Polska, która przeprowadziła na terenie białostockich nadleśnictw, stosowne audyty, wizje terenowe i przeglądy dokumentacji.
Efektem audytów było stwierdzenie, że zarządzanie lasami w północno-wschodnim regionie Polski jest zgodne z wymogami Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC w Polsce, FSC-STD-POL-01-02-2013 z 6.10.2020 r.
Certyfikacja FSC to jeden z postulatów naszych partnerów z branży drzewnej, ale i lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych. Dlatego potraktowaliśmy tę sprawę priorytetowo i z zaangażowaniem przeszliśmy złożony proces certyfikacji, tak by w jak najszybszym czasie uzyskać certyfikat FSC. Cieszymy się, że od 15 września 2024 r. drewno sprzedawane przez 28 nadleśnictw RDLP w Białymstoku posiada certyfikat nie tylko PEFC, ale również FSC – mówi Tadeusz Wilczyński, Dyrektor RDLP w Białymstoku.
Certyfikaty
o numerze BVCPL/PEFCFM/11/1 obejmujący 28 nadleśnictw działających na obszarze administracyjnym RDLP.
Certyfikat PEFC jest gwarancją prowadzenia przez RDLP w Białymstoku trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej.
MONITORING STANU LASU
Informacje dotyczące monitoringu stanu lasu dostępne w załączniku poniżej
Asset Publisher
Piknik z okazji 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku
Piknik z okazji 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku
Wspaniała, rodzinna atmosfera, moc atrakcji, prawdziwa sportowa rywalizacja i pyszne regionalne smakołyki! Tak można opisać w telegraficznym skrócie przebieg pikniku z okazji 100 – lecia Lasów Państwowych w Kruklankach.
Dnia 13 lipca 2024 r. o godzinie 10:00 Nadleśniczy Nadleśnictwa Borki Krzysztof Miszkiel uroczyście w oprawie zespołu sygnalistów myśliwskich „Galindowe Rogi” z Rucianego Nidy rozpoczął piknik z okazji 100 – lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku. Po przywitaniu wszystkich uczestników i zaproszonych gości, na okazję tych wyjątkowych jubileuszy przy udziale najmłodszych - Gabrysi, Wiktora, Jasia, Igora, Miłosza, Aleksandra i drugiego Jasia 😊, pod czujnym okiem Dyrektora RDLP w Białymstoku Pana Tadeusza Wilczyńskiego oraz Panów Nadleśniczych: Daniela Chochulskiego, Jarosława Kowalewskiego, Sławomira Turkota, Zbigniewa Poniatowskiego i Krzysztofa Miszkiela, posadzone zostały pamiątkowe drzewa – dąb i lipa.
Po oficjalnym otwarciu uczestnicy festynu skierowali się na stoiska promocyjno – edukacyjne pięciu zaangażowanych w obchody nadleśnictw Borki, Czerwony Dwór, Giżycko, Gołdap, Olecko oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na stoisku Nadleśnictwa Olecko można było zagrać w leśne koło fortuny, zajrzeć do zagadkowej dziupli, układać drewniane puzzle, wykonać własne rękodzieło oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji ze świata przyrody. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy sprzętowe: maszyn leśnych oraz wyposażenia służb mundurowych. Dzieci mogły się również wyszaleć w strefie z dmuchańcami.
Duże emocje wśród uczestników pikniku wzbudziły zawody w przeciąganiu liny pomiędzy drużynami nadleśnictw oraz straży pożarnej, które poprowadził Pan Dariusz Bajkowski Prezes Polskiego Związku Przeciągania Liny. Zwycięzcami zostali gospodarze, natomiast drużyna Nadleśnictwa Olecko zajęła III miejsce, także wróciliśmy z pucharem!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, kolegom, koleżankom z nadleśnictw za dobrą współpracę, organizację i prawdziwą, sportową rywalizację, kołom gospodyń wiejskich z Kukowa, Gawlików Wielkich i Harszu za pyszne jedzenie. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy. Darz Bór i do zobaczenia!