Obiekty edukacyjne

"Leśny zakątek" obiekt dydaktyczny, położony obok siedziby Nadleśnictwa Olecko przy ulicy Kościuszki 32. Został on zaprojektowany, jako miejsce do nauki, zabawy i odpoczynku dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Oferta edukacyjna

Nadleśnictwo Olecko, w oparciu o Zarządzenie nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dn. 9 maja 2003r w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa, oraz o Zarządzenie Nr 32 Dyrektora RDLP w Białymstoku z dn. 05.09.2017r. w sprawie regulaminu uczestnictwa w zajęciach z edukacji leśnej, zwraca się z prośbą do wszystkich zainteresowanych organizacją spotkań edukacyjnych na terenie nadleśnictwa o zapoznanie się i zastosowanie warunków zawartych w załączonych dokumentach.

On - line o lesie

Wyprawy do lasu i spotkania z leśnikami to stały element edukacji przyrodniczej. Dopóki jednak trwa reżim sanitarny związany z COVID – 19 zmuszeni jesteśmy do korzystania z „wirtualnych” form współpracy.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zauważyłeś pożar, alarmuj !!!

Zauważyłeś pożar, alarmuj !!!

Na terenie większości kompleksów leśnych zarządzanych przez Nadleśnictwo Olecko od kilku tygodni nie spadł deszcz, co skutkuje bardzo wysokim zagrożeniem pożarowym w lasach.

Statystycznie 90 % pożarów powodowanych jest przez człowieka. Pamiętajmy, że las to nie tylko drzewa ale również jego mieszkańcy. Wielu z nich nie jest w stanie uciec przed płomieniami.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek podczas spędzania czasu w lesie. Poniżej kilka ważnych zasad dotyczących spędzania czasu w lesie:

- biwakujemy tylko w miejscach do tego przeznaczonych; jeżeli nie wiemy , należy zapytać leśniczego lub zadzwonić do nadleśnictwa

- w lesie bezwzględnie nie używamy ognia,

- ognisko możemy rozpalić tylko w miejscu oznakowanym odpowiednimi tablicami; jeżeli nie znajdziemy takiego miejsca w lesie zachowaj odległość 100 m od jego granicy,

- nie palimy w lesie papierosów,

- nie wjeżdżamy autem na nieoznaczone drogi leśne,

Jeśli zauważą Państwo ogień w lesie, należy to zgłosić pod numer alarmowy 112 lub 998. Po zgłoszeniu się dyżurnego należy podać:

- swoje imię i nazwisko,

- możliwie dokładną lokalizację miejsca, w którym się pali; jeśli jest taka możliwość, podać pozycję odczytaną z systemu GPS,

- co się pali (czy jest to pożar ściółki, czy ogień objął wierzchołki drzew, czy jest to drzewostan młody czy stary, iglasty czy liściasty); w miarę możliwości określić szacunkowo powierzchnię pożaru (np. pali się ściółka w starym drzewostanie iglastym na powierzchni o wielkość boiska do siatkówki),

- czy zagrożeni są ludzie, zwierzęta gospodarskie i budynki,

Po podaniu powyższych danych nie należy się rozłączać do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Przyjmujący zgłoszenie może jeszcze zażądać dodatkowych informacji.

Aktualna mapa zagrożenia pożarowego dostępna na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa