Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Hubertus w Łochowie. Już 8 października!

Hubertus w Łochowie. Już 8 października!

Już 8 października po raz kolejny odbędzie się Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko. To cykliczne wydarzenie ma na celu oddanie czci wielkiemu naukowcowi i leśnikowi jakim był prof. Jan Szyszko. Ideą hubertusa jest ukazanie jak ważną dziedziną życia jest leśnictwo, łowiectwo, rolnictwo i pszczelarstwo.

Jak podkreśla organizator i pomysłodawca, ks. dr Tomasz Duszkiewicz to wspólne świętowanie nieodłącznych od siebie środowisk jakimi są leśnicy, myśliwi, rolnicy, pszczelarze i jeźdźcy: Od 15 lat pokazujemy, że jesteśmy razem i że, razem przeciwstawiamy się siłom które chcą zniszczyć ogromny dorobek tych środowisk. Dlatego świętujemy razem i korzystamy z dobrodziejstw natury, którymi obdarzył nas Pan Bóg.

Hubertus jest tego przykładem, że się te środowiska jednoczą. Ponadto wychodzimy do ludzi, świętujemy i zapraszamy do udziału w hubertusie wszystkich, którym na sercu leżą polskie lasy, łowiectwo i rolnictwo.

Tegoroczny hubertus organizowany jest już po raz 15. W jubileuszowej edycji organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a całość rozpocznie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Bpa Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego. W programie dużo muzyki, a także promocja dziczyzny - czyli to na czym zależało Śp. Prof. Janowi Szyszko: Pan Profesor był zwolennikiem zdrowej, ekologicznej żywności, a taką jest dziczyzna - bez konserwantów, naturalna, najzdrowsze mięso – powiedziała nam Marcelina Puchalska, prezes fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, dodając: Pan profesor zawsze nam powtarzał, żeby pokazywać co robią leśnicy i myśliwi, nie zapominając o rolnikach bez których nie ma Polski i polskości. Pamiętamy też o pszczelarzach,a także jeźdźcach. Właśnie dlatego organizujemy hubertusa, już po raz 15. I jesteśmy szczęśliwi, że możemy pokazać, że łączą nas wspólne wartości, takie jak umiłowanie Ojczyzny, poszanowanie przyrody i ziemi - tłumaczyła Puchalska.

W organizację zaangażowani są także leśnicy, bo jak podkreśla Andrzej Józef Nowak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, to wymiar naszej tożsamości i tradycji: leśnicy zawsze są tam gdzie krzewione są najwyższe wartości, oddanie Bogu i Ojczyźnie, dlatego angażujemy się w organizację kolejnej edycji przedsięwzięcia. Cieszę się, że pokazujemy jedność tych wszystkich środowisk, którym dedykujemy hubertusa w Łochowie.

Jubileuszowy 15. hubertus odbędzie się w Łochowie na placu przy Folwarku i Pałacu w Łochowie. Mszę Świętą zaplanowaną na godz. 13.30 poprzedzi parada Św. Huberta z udziałem myśliwych, leśników, rolników, pszczelarzy i jeźdźców. O godz. 15.00 rozpocznie się jarmark hubertowski, a na nim stosika promocyjne, przewidziane są także stosika przygotowane przez Wojsko Polskie, pokazy sokolnicze, prezentacja sprzętu rolniczego oraz psów myśliwskich. Po raz pierwszy na hubertusie organizatorzy zorganizują pokaz tradycyjnego bartnictwa z Puszczy Augustowskiej. Jak zawsze na scenie konkursy i koncerty - gwiazdą tegorocznego hubertusa będzie „Skolim", choć na scenie wstąpią także: Fifek i Model M.T.Modelinka.

Organizatorami XV Jubileuszowego Hubertusa Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko są: Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i Warszawie, Nadleśnictwo Łochów, PZŁ Zarząd Okręgowy w Siedlcach i Miasto Łochów.