Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów i dóbr – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin. Użytkowanie lasu w Nadleśnictwie Olecko harmonijnie łączy się z ochroną przyrody i utrzymaniem trwałości i produkcyjności lasów, przy jednoczesnym otwarciu lasów na potrzeby społeczeństwa.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu.

W obecnym planie urządzania lasu dla Nadleśnictwa Olecko przewidziano pozyskanie na poziomie 81,73 % przyrostu.

Oznacza to, że ponad 18 % drewna, które przyrośnie w ciągu 10 lat pozostanie w lesie.

Pozyskanie drewna realizowane jest w ramach:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

W praktyce oznacza to takie prowadzenie cięć i wymianę pokoleń drzewostanu, aby proces pozyskania wprowadzał jak najmniejsze zmiany w środowisku leśnym. Aby to osiągnąć stosujemy różne formy rębni. W tutejszych lasach ze względu na ich pochodzenie, składy gatunkowe i siedlisko najczęściej stosujemy rębnie złożone tj. gniazdowe, częściowe i stopniowe. Oznacza to, że stary lasu wycinany jest etapami, i etapami odnawiany. Proces ten często jest bardzo długi, bo na jednej powierzchni może trwać nawet 30 lat.

Nadleśnictwo Olecko gospodaruje na 18 tyś. ha lasu i posykujemy rocznie ok. 125 tyś. m3 drewna.

Pozyskane drewno trafia do ponad 100 przedsiębiorstw z branży drzewnej tj. tartaków, zakładów celulozowych, wytwórni płyt wiórowych i producentów sklejek i oklein. Zaspokaja też potrzeby lokalnej społeczności, gdzie trafia przede wszystkim drewno opałowe służące ogrzewaniu.

Rozwój technologiczny zagościł również w lesie. Obecnie wykorzystuje się w szerokim zakresie maszynowe pozyskanie drewna. Wykorzystanie maszyn wielooperacyjnych, olejów biodegradowalnych i nowoczesnych maszyn zrywkowych ogranicza ingerencje w środowisko leśne, zwłaszcza w glebę. Nie trudno spotkać w naszych lasach potężne maszyny, które zupełnie nie pasuj do leśnego krajobrazu lecz wykorzystywanie ich jest mniej szkodliwe dla lasu niż popularna pilaka i ciągnik rolniczy.

Poza pozyskaniem drewna co roku przygotowujemy kilkaset sztuk choinek, które w okresie świat Bożego Narodzenia goszczą w domach mieszkańców miejscowości z tego terenu.

Las udostępniony jest dla ludności przez cały rok, poza obszarami ze stałym, określonym ustawą lub czasowym zakazem wstępu ze względu na prowadzenie prac gospodarczych.

Duża popularnością w naszych lasach cieszy się zbieranie grzybów i jagód.

W roku urodzaju nazbieranie pełnego kosza grzybów nie stanowi problemu. Jednak ilości zbieranych grzybów i jagód  nie jesteśmy w stanie określić.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Już 16 grudnia każdy, kto zechce przekazać wyjątkowy dar krwi, będzie mógł wziąć udział w akcji „Choinka dla życia”. Dla krwiodawców leśnicy przygotowali świąteczne, naturalne drzewka.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi promują ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy, którzy 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki - płytki krwi lub osocze, otrzymają naturalne drzewka świąteczne.


- Święta to piękny, rodzinny czas. W wielu domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić ludzi, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest bezcenny dar życia w postaci krwi - powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


Pamiętajmy, że krew jest lekiem, który nie zostanie wyprodukowany w laboratorium. Może go podarować tylko drugi człowiek. Tylko dzięki ofiarności dawców możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy w czasie leczenia wymagają użycia krwi lub jej składników. Krew i preparaty krwiopochodne są potrzebne podczas skomplikowanych operacji, ratują życie ofiarom wypadków oraz pacjentom przewlekle chorującym, na przykład na choroby hematologiczne.

 

Akcja „Choinka dla życia” odbędzie się na terenie całego kraju, we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
W ramach akcji krew można oddać nie tylko w stacjonarnych punktach krwiodawstwa, ale także w specjalnych mobilnych.

W Białymstoku akcja "Choinka dla życia" odbędzie się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku przy ul. M. Skłodowskiej - Curie 23. Wszystkie osoby, które oddadzą w tym dniu krew (lub jej składniki) otrzymają od leśników drzewko świerka pospolitego, przygotowane przez Nadleśnictwo Białowieża.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku akcja "Choinka dla życia" przeprowadzona zostanie również przez Nadleśnictwa: Bielsk, Hajnówka, Łomża i Suwałki.

Szczegółowe informacje wraz ze wskazaniem miejsc, gdzie można przyłączyć się akcji są dostępne na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Warto pamiętać, by oddać krew należy być osobą zdrową, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować aktualnie żadnych leków. Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić około 2 litry płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Samo pobranie trwa zwykle około 10 minut. Więcej warunków dla dawców krwi znajduje się na stronie www.twojakrew.pl

***

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą z planowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, które w przyszłości mają mieć zmienione przeznaczenie.
Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszelkich lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu i szkła.