Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

516-006-163

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zimowe prace leśne

Zimowe prace leśne

Zima w lesie to dla leśników czas wytężonej pracy. Ta pora roku w lesie gospodarczym to okres zintensyfikowanych prac związanych z pozyskaniem drewna, surowca niezastąpionego, używanego w wielu dziedzinach gospodarki i w naszym życiu codziennym.

Prowadzeniu cięć  zimą sprzyjają niskie temperatury, stan uśpienia roślin i zalegający śnieg, którego w tym roku niestety trochę nam brakuje.  

Zimowe pozyskanie zabezpiecza drewno od szkód powodowanych przez owady, które w tym okresie są  jeszcze w stanie uśpienia, nie aktywne.  Przed zaatakowaniem surowca przez grzyby patogeniczne chronią przymrozki, które konserwują drewno. 

Zalegający w lesie śnieg jest bardzo pożądanym elementem zimowego pozyskania drewna. Warstwa białego puchu tworzy rodzaj bariery, „kołderki” chroniącej dno lasu, ściółkę, naloty  czyli młode pokolenie drzewostanu powstałe z samosiewu, przed uszkodzeniami jakie powstają podczas ścinki i zrywki drewna.

Przylot pierwszych żurawi czy kwitnący wawrzynek wilczełyko to znaki, że wiosna tuż tuż i nadchodzi czas na innego rodzaju prace. Wraz z nadejściem wiosny będziemy musieli odsadzić (odnowić) las we wszystkich tych miejscach, w których zimą został wycięty.