Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

V Leśny Cross Niepodległości Biegam bo lubię lasy w Sedrankach

V Leśny Cross Niepodległości Biegam bo lubię lasy w Sedrankach

W minioną sobotę odbył się bieg, który wpisał się na dobre w kalendarz imprez z okazji Święta Niepodległości.

Piękna crossowa trasa nad jeziorem Sedraneckim w tym roku zachęciła do uczestnictwa w biegach 178 biegaczy w rożnym wieku. Zostały dla nich przygotowane biegi na pięciu dystansach w zależności od wieku uczestnika:

- 3.3 i 6.6 km powyżej 14 lat (2003 i starsi),
- 800 metrów dla szkół podstawowych (2004 – 2007),
- 400 metrów dla szkół podstawowych (2008 – 2010)
-100 metrów dla dzieci z oddziałów przedszkolnych (2011-2014)

Bieg główny na dystansie 6,6 km wygrał Konrad Poreda z Gołdapi.

Jak co roku wydarzeniu towarzyszyła wspaniała atmosfera przed, w trakcie jak i po biegu. Bez względu na wiek i wynik na mecie czekał piękny drewniany medal.

Organizatorzy:
1. Stowarzyszenie Olecko Biega
2. Nadleśnictwo Olecko
Partnerzy:

1. Olmedica Sp. z . o.
2. OSP Lenarty

Honorowy patronat:
Nadleśniczy Nadleśnictwa Olecko – Zbigniew Piotr Poniatowski Burmistrz Miasta Olecko – Wacław Olszewski

Patronat medialny: Gazeta Olsztyńska – Głos Olecka (zapraszamy do zapoznania sie  zwynikami i obejrzenia galerii zdjeć)