Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zimowe prace leśne

Zimowe prace leśne

Zima w lesie to dla leśników czas wytężonej pracy. Ta pora roku w lesie gospodarczym to okres zintensyfikowanych prac związanych z pozyskaniem drewna, surowca niezastąpionego, używanego w wielu dziedzinach gospodarki i w naszym życiu codziennym.

Prowadzeniu cięć  zimą sprzyjają niskie temperatury, stan uśpienia roślin i zalegający śnieg, którego w tym roku niestety trochę nam brakuje.  

Zimowe pozyskanie zabezpiecza drewno od szkód powodowanych przez owady, które w tym okresie są  jeszcze w stanie uśpienia, nie aktywne.  Przed zaatakowaniem surowca przez grzyby patogeniczne chronią przymrozki, które konserwują drewno. 

Zalegający w lesie śnieg jest bardzo pożądanym elementem zimowego pozyskania drewna. Warstwa białego puchu tworzy rodzaj bariery, „kołderki” chroniącej dno lasu, ściółkę, naloty  czyli młode pokolenie drzewostanu powstałe z samosiewu, przed uszkodzeniami jakie powstają podczas ścinki i zrywki drewna.

Przylot pierwszych żurawi czy kwitnący wawrzynek wilczełyko to znaki, że wiosna tuż tuż i nadchodzi czas na innego rodzaju prace. Wraz z nadejściem wiosny będziemy musieli odsadzić (odnowić) las we wszystkich tych miejscach, w których zimą został wycięty.