Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki Przyrody

Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Olecko znajdują się 24 pomniki przyrody. W przeważającej części są to pojedyncze drzewa i grupy drzew ale także aleje oraz głazy narzutowe.

Wśród drzew – pomników przyrody są takie gatunki jak: Sosna zwyczajna ( Pinus sylwestris), klon pospolity (Acer platanoides), dąb szypułkowy (Quercus rober), cis pospolity (Taxus baccata), mdrzew europejski (Larix decidua ), sosna wejmutka (pinos strobus ), świerk pospolity (Picea bies). Na obszarze terytorialnym na gruntach prywatnych i innych własności są również pomniki przyrody, niędzy innymi dęby szypułkowe, sosna pospolita, grusza pospolita (Pyrus communis),aleja daglezji zielonej (Pseudotsuga menziesii) oraz głazy narzutowe. Jednym z ciekawszych jest cis pospolity o obwodzie 110 cm rosnący w leśnictwie Cisowo.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kierunek Sybir

Kierunek Sybir

10 lutego to rocznica pierwszych deportacji Polaków na Sybir. Ok 140 tys obywateli polskich elit zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego przez funkcjonariuszy NKWD.

Zmasowana akcja miała na celu pozbawić naród polski jego elit, rozprawianie się z wrogami politycznymi i wykorzystanie jako siły roboczej. Nieludzkie warunki powodowały, że wielu umierało w drodze,          a niewielu udało się do kraju powrócić. Wśród nich, leśnicy i ich rodziny,  którzy w lesie byli poza zasięgiem i kontrola władz. Mogli brać udział w szkoleniach wojskowych, pomagać potrzebującym poza wzrokiem okupanta.  W efekcie lasy pozbawiono gospodarzy: nadleśniczowie, pracownicy biurowi, leśniczowie, gajowi i ich rodziny odeszli…

Jak straszne to uczucie, gdy nagle w nocy, która powinna stanowić czas bezpiecznego wypoczynku,  słyszysz łomotanie w drzwi. Serce staje ze strachu, a za chwilę będzie tylko gorzej. Pospieszają  krzykiem , zmuszają do pakowania całą rodzinę. O co chodzi? Po co? Dlaczego?  Z kilkoma niezbędnymi rzeczami ładują Ciebie i Twoich bliskich do bydlęcego wagonu i w strasznych, nieludzkich warunkach wywożą. Gdzie? Czy dojedziesz? Czy wrócisz? A obok Twoi bliscy….

Poniżej link do filmu zrealizowanego przez Jacka Frankowskiego, produkcja: ORWLP w Bedoniu

https://youtu.be/1GBUG9I0QKM