Wydawca treści Wydawca treści

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Nasz kraj jest 10. największym producentem i 4. eksporterem mebli na świecie. Przemysł drzewny sprzedaje za granicę wyroby o wartości ok. 45 mld zł rocznie, co stanowi 10 proc. całego polskiego eksportu. Miarą kluczowej roli sektora leśno-drzewnego w naszej gospodarce jest to, że wypracowuje on ok. 2 proc. PKB. Nie tylko daje pracę setkom tysięcy osób, lecz także jest motorem inwestycji i rozwoju innowacyjnych technologii. Od początku transformacji przyciągnął też zagraniczny kapitał o wartości ponad 30 mld zł.

Las daje pracę

Lasy Państwowe należą do czołówki największych pracodawców w Polsce. Ale las i drewno zapewniają też utrzymanie pracownikom kilku tysięcy prywatnych zakładów usług leśnych, którzy na zlecenie zajmują się m.in. sadzeniem drzew i ich pielęgnacją, pozyskaniem drewna i jego wywozem, a przede wszystkim osobom zatrudnionym w kilkudziesięciu tysiącach firm tworzących przemysł drzewny, meblarski, papierniczy. W sumie to aż 375 tys. Polaków. Statystycznie co setny mieszkaniec naszego kraju pracuje w sektorze związanym z leśnictwem i przetwórstwem drewna.

Wśród prywatnych przedsiębiorstw sektora leśno-drzewnego są i wielkie koncerny z udziałem obcego kapitału, i duże oraz średnie rodzime spółki, ale 9 na 10 podmiotów w branży to małe zakłady, zatrudniające mniej niż 10 osób. Często są to firmy rodzinne, kultywujące wielopokoleniowe tradycje związane z leśnictwem i działające w słabiej rozwiniętych regionach kraju. Tam leśnictwo i przemysł drzewny oraz rolnictwo są podstawą utrzymania setek tysięcy rodzin. Aż ok. 60% wszystkich miejsc pracy w sektorze leśno-drzewnym ulokowanych jest na obszarach wiejskich.

Sektor leśno-drzewny wytwarza 2 proc. polskiego PKB

  • 2 proc. polskiego PKB wytwarza sektor leśno-drzewny.
  • 4. miejsce zajmuje Polska na świecie pod względem eksportu mebli, a 10. pod względem ich produkcji.
  • 50 p roc. papieru oraz 9 na 10 mebli wyprodukowanych w Polsce trafia za granicę.
  • 45 mld zł warty jest roczny eksport wyrobów polskiego przemysłu drzewnego, papierniczego i meblarskiego (10 proc. całego eksportu).
  • 30 mld zł w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych przyciągnął od 1990 r. polski sektor drzewny (5,5 proc. wszystkich).
  • 100 kg papieru zużywa rocznie statystyczny Polak (średnia dla UE to 160 kg, dla USA – 230 kg).

Źródło: E. Ratajczak „Potencjał gospodarczy przemysłów opartych na drewnie i perspektywy ich rozwoju", GUS, Warszawa 2012.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

V Leśny Cross Niepodległości Biegam bo lubię lasy w Sedrankach

V Leśny Cross Niepodległości Biegam bo lubię lasy w Sedrankach

W minioną sobotę odbył się bieg, który wpisał się na dobre w kalendarz imprez z okazji Święta Niepodległości.

Piękna crossowa trasa nad jeziorem Sedraneckim w tym roku zachęciła do uczestnictwa w biegach 178 biegaczy w rożnym wieku. Zostały dla nich przygotowane biegi na pięciu dystansach w zależności od wieku uczestnika:

- 3.3 i 6.6 km powyżej 14 lat (2003 i starsi),
- 800 metrów dla szkół podstawowych (2004 – 2007),
- 400 metrów dla szkół podstawowych (2008 – 2010)
-100 metrów dla dzieci z oddziałów przedszkolnych (2011-2014)

Bieg główny na dystansie 6,6 km wygrał Konrad Poreda z Gołdapi.

Jak co roku wydarzeniu towarzyszyła wspaniała atmosfera przed, w trakcie jak i po biegu. Bez względu na wiek i wynik na mecie czekał piękny drewniany medal.

Organizatorzy:
1. Stowarzyszenie Olecko Biega
2. Nadleśnictwo Olecko
Partnerzy:

1. Olmedica Sp. z . o.
2. OSP Lenarty

Honorowy patronat:
Nadleśniczy Nadleśnictwa Olecko – Zbigniew Piotr Poniatowski Burmistrz Miasta Olecko – Wacław Olszewski

Patronat medialny: Gazeta Olsztyńska – Głos Olecka (zapraszamy do zapoznania sie  zwynikami i obejrzenia galerii zdjeć)