Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zimowe prace leśne

Zimowe prace leśne

Zima w lesie to dla leśników czas wytężonej pracy. Ta pora roku w lesie gospodarczym to okres zintensyfikowanych prac związanych z pozyskaniem drewna, surowca niezastąpionego, używanego w wielu dziedzinach gospodarki i w naszym życiu codziennym.

Prowadzeniu cięć  zimą sprzyjają niskie temperatury, stan uśpienia roślin i zalegający śnieg, którego w tym roku niestety trochę nam brakuje.  

Zimowe pozyskanie zabezpiecza drewno od szkód powodowanych przez owady, które w tym okresie są  jeszcze w stanie uśpienia, nie aktywne.  Przed zaatakowaniem surowca przez grzyby patogeniczne chronią przymrozki, które konserwują drewno. 

Zalegający w lesie śnieg jest bardzo pożądanym elementem zimowego pozyskania drewna. Warstwa białego puchu tworzy rodzaj bariery, „kołderki” chroniącej dno lasu, ściółkę, naloty  czyli młode pokolenie drzewostanu powstałe z samosiewu, przed uszkodzeniami jakie powstają podczas ścinki i zrywki drewna.

Przylot pierwszych żurawi czy kwitnący wawrzynek wilczełyko to znaki, że wiosna tuż tuż i nadchodzi czas na innego rodzaju prace. Wraz z nadejściem wiosny będziemy musieli odsadzić (odnowić) las we wszystkich tych miejscach, w których zimą został wycięty.