Wydawca treści
Ochrona lasu
Z uwagi na daleko posunięte zmiany w środowisku będące efektem rozwoju cywilizacyjnego nie da się uniknąć ingerowania w środowisko. Niejednokrotnie interwencja człowieka w jest jedynym sposobem aby utrzymać i ocalić istnienie danego gatunku bądź zbiorowiska.
W nadleśnictwie Olecko prace w zakresie ochrony lasu prowadzone są na wielu płaszczyznach jednocześnie. Obejmują szereg czynności zaczynając od typowych dla ochrony lasu czyli ochrony przed szkodnikami owadzimi i ochrony przed zwierzyną, a na wzbogacaniu różnorodności biologicznej, dokarmianiu ptaków i zbieraniu śmieci kończąc.
Większość prac z typowej ochrony lasu ma charakter działań zapobiegawczych, co w wielu przypadkach przynosi bardzo dobre efekty.
Profilaktykę stosujemy w odniesieniu do różnych grup organizmów. W przypadku owadów prowadzimy obserwacje rozwoju i ilości pojawiających się owadów po poprzez wykładanie i wywieszanie pułapek klasycznych i feromonowych. Wykonujemy poszukiwania zimujących larw i poczwarek owadów, których masowy pojaw wiosną i latem, może spowodować znaczne uszkodzenia drzewostanów. Prowadzimy obserwacje stanu sanitarnego lasu. W utrzymaniu populacji owadów na poziome nie zagrażającym innym gatunkom szukamy sprzymierzeńców naturalnych takich jak ptaki i nietoperze. Dla nich pozostawiamy drzewa dziuplaste, wywieszamy budki i skrzynki lęgowe oraz schrony dal nietoperzy. Do innych, bardzo ważnych zadań z zakresu ochrony lasu należą - ochrona upraw i młodników przed uszkodzeniami ze strony zwierzyny płowej (zgryzanie i spałowanie). Ochrona upraw i młodników przed presją zwierzyny płowej polega na grodzeniu upraw lub smarowaniu drzewek środkami zniechęcającymi do zgryzania (repelentami). W utrzymaniu ilości zwierzyny na poziomie znośnym dla środowiska pomagają nam koła łowieckie działające na naszym terenie. One także dbają o kondycję zdrowotną zwierzyny. Prowadzą dokarmianie zimowe.
Ostatnie lata gospodarcze to coraz więcej usuwanych drzew uszkodzonych przez wiatry. Złomy i wywroty powstają głównie w drzewostanach z przewagą świerka ale również w drzewostanach sosnowych i innych.
Anomaliom pogodowym w postaci trąb powietrznych i wiatrów huraganowych nie jest w stanie oprzeć się żaden las.
W ostatnich kilkunastu latach dużym problemem stało się zamieranie takich gatunków drzew leśnych jak jesion i dąb. Przyczyny tego stanu są trudne do określenia, bo nakładają się tu zarówno zmiany warunków klimatycznych i wodno-glebowych jak i występowanie grup owadów związanych z tymi gatunkami. W naszym nadleśnictwie wiele drzewostanów jesionowych "zniknęło", natomiast drzewostany dębowe w średnim wieku tj. 30-60 lat uległy w wielu miejscach znacznemu przerzedzeniu.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ O OCHRONIE LASU
Jednym z aspektów ochrony lasu jest również ochrona przeciwpożarowa. Nasze nadleśnictwo zostało zaliczone do III kategorii pożarowej tj. najniższej ze względu na występowanie bardzo dużej ilości naturalnych zbiorników wodnych i łatwy dostęp do nich oraz na stosunkowo nie wielką ilość drzewostanów narażonych na pożary.Terenami leśnymi szczególnie narażonymi na powstawanie pożarów są obszary położone przy szlakach kolejowych, drogach publicznych, zakładach przemysłowych, obiektach magazynowych, obiektach użyteczności publicznej, parkingach śródleśnych, oraz na siedliskach Bśw, BMś I i II klasy wieku.
Jeśli zauważysz pożar dzwoń: 112 lub 998, albo bezpośrednio do leśniczego, podleśniczego lub biura nadleśnictwa.
Posiadamy system ochrony przeciwpożarowej złożony z Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego (PAD) przy biurze nadleśnictwa. Dyżury pełnione są przez wyznaczone osoby w miesiącach kwiecień-wrzesień, a w razie utrzymujących się warunków pogodowych stwarzających zagrożenie pożarowe, również dłużej.
Najnowsze aktualności
Lasy na nowe 100-lecie
Lasy na nowe 100-lecie
Aż 38% Polaków nie wie, że w miejsce pozyskanego drewna leśnicy sadzą nowe drzewa - wynika z badania PBS przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych. Tymczasem tylko w 2025 roku LP zaplanowały odnowienia na ogromną skalę – obejmą one setki tysięcy hektarów lasów w całym kraju. Łącznie zalesionych i odnowionych zostanie 55127 hektarów. Posadzonych zostanie pół miliarda drzew.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie” mieszkańcy całej Polski wspólnie z leśnikami sadzą nowe pokolenia drzew w różnych zakątkach kraju. Od pierwszego dnia wiosny wydarzenia odbywają się we wszystkich Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, a udział w nich biorą uczniowie, harcerze, seniorzy, dziennikarze oraz rodziny z dziećmi. W niecały miesiąc ponad 20 tysięcy uczestników posadziło aż 700 tysięcy drzew. Łączna obsadzona powierzchnia to ponad 100 hektarów.
Akcja to nie tylko wspólne sadzenie – to także okazja do spotkania z przyrodą i rozmowy z leśnikami, którzy każdego dnia opiekują się lasami. Dla wielu uczestników to pierwszy krok do zrozumienia, czym naprawdę jest zrównoważona gospodarka leśna i jak wygląda ona w praktyce – z dala od mitów i stereotypów.
– Najlepiej przekonać się na miejscu, czym naprawdę zajmują się leśnicy. To nie są jacyś „producenci drewna”, tylko przyrodnicy, którzy każdego dnia planują, chronią i odnawiają lasy. Każdy, kto posadził z nami choć jedno drzewo, wie, ile wiedzy, pracy i zaangażowania za tym stoi – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Ta akcja to sposób, żeby pokazać, jak naprawdę wygląda nasza codzienność i zaprosić wszystkich do wspólnego działania – dodaje.
W obliczu postępujących zmian klimatu ważna jest różnorodność gatunkowa. Drzewa sadzone dziś muszą radzić sobie z suszą, silnym wiatrem i zagrożeniami biologicznymi – dlatego skład gatunkowy jest dobierany do lokalnych warunków siedliskowych, tak aby lasy były zdrowsze, bardziej odporne i trwałe.
Zrównoważona gospodarka leśna oznacza, że w miejscu każdego pozyskanego drzewa pojawiają się młode drzewka, a polskie lasy są jednymi z najzasobniejszych w Europie.
- Ostatnio dużo się mówiło tylko o tym, że Lasy Państwowe drzewa wycinają, że drzewa znikają z Polski, ale tak naprawdę okazuje się, że w miejsce tych wyciętych pojawia się mnóstwo nowych nasadzeń – powiedział Patryk Michalski dziennikarz Polskiego Radia w trakcie sadzenia w Nadleśnictwie Celestynów.
Lesistość Polski systematycznie rośnie i dziś przekracza 29%, co oznacza, że niemal jedna trzecia powierzchni kraju jest pokryta lasami. Od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o ponad 1,8 mln hektarów.
– Nauka przez bezpośrednie doświadczenie jest najlepsza. Takie akcje to moment, kiedy można skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Wielu uczestników mówi wprost: „Nie wiedziałem, że to tak wygląda” – podkreśla dr hab. Maria Łoszewska-Ołowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która sadziła „Las Na Nowe 100-lecie” w Celestynowie pod Warszawą.
Leśnicy odnawiają las zwyczajowo dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią. Coraz większy udział (około 20%), w odnowieniach mają odnowienia naturalne, czyli takie, w których las odnawia się sam, z nasion okolicznych drzew. To rozwiązanie jest szczególnie cenne z przyrodniczego punktu widzenia. Dobór sadzonych gatunków nie jest przypadkowy – zależy od typu siedliska, gleby oraz dostępności wody. W jednych regionach dominuje sosna, w innych sadzi się więcej gatunków liściastych, jak dąb, buk czy lipa.
W niektórych nadleśnictwach sadzenia są już zakończone, w innych trwają. Osoby, które chciałyby dołączyć do akcji sadzenia lasów, mogą znaleźć informacje o najbliższych wydarzeniach na stronach internetowych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i swoich nadleśnictw.
W Nadleśnictwie Olecko las posadzili przedstawiciele służb mundurowych
oraz grupa wolontariuszy działająca przy Szkole Podstawowej w Świętajnie
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ I TROSKĘ O TRWAŁOŚĆ POLSKICH LASÓW !