Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kierunek Sybir

Kierunek Sybir

10 lutego to rocznica pierwszych deportacji Polaków na Sybir. Ok 140 tys obywateli polskich elit zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego przez funkcjonariuszy NKWD.

Zmasowana akcja miała na celu pozbawić naród polski jego elit, rozprawianie się z wrogami politycznymi i wykorzystanie jako siły roboczej. Nieludzkie warunki powodowały, że wielu umierało w drodze,          a niewielu udało się do kraju powrócić. Wśród nich, leśnicy i ich rodziny,  którzy w lesie byli poza zasięgiem i kontrola władz. Mogli brać udział w szkoleniach wojskowych, pomagać potrzebującym poza wzrokiem okupanta.  W efekcie lasy pozbawiono gospodarzy: nadleśniczowie, pracownicy biurowi, leśniczowie, gajowi i ich rodziny odeszli…

Jak straszne to uczucie, gdy nagle w nocy, która powinna stanowić czas bezpiecznego wypoczynku,  słyszysz łomotanie w drzwi. Serce staje ze strachu, a za chwilę będzie tylko gorzej. Pospieszają  krzykiem , zmuszają do pakowania całą rodzinę. O co chodzi? Po co? Dlaczego?  Z kilkoma niezbędnymi rzeczami ładują Ciebie i Twoich bliskich do bydlęcego wagonu i w strasznych, nieludzkich warunkach wywożą. Gdzie? Czy dojedziesz? Czy wrócisz? A obok Twoi bliscy….

Poniżej link do filmu zrealizowanego przez Jacka Frankowskiego, produkcja: ORWLP w Bedoniu

https://youtu.be/1GBUG9I0QKM