Wydawca treści Wydawca treści

Leśny zakątek

"Leśny zakątek" obiekt dydaktyczny, położony obok siedziby Nadleśnictwa Olecko przy ulicy Kościuszki 32. Został on zaprojektowany, jako miejsce do nauki, zabawy i odpoczynku dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Jest to plac na którym eksponowane są interaktywne tablice dydaktyczne nawiązujące do tematyki leśnej. Można za ich pomocą pogłębiać wiedzę na temat drzew leśnych, roślin runa oraz mieszkańców lasu. Zwiedzający mogą przyjrzeć się również roślinom leśnym przeniesionym ze środowiska naturalnego. Możliwe jest także prowadzenie zajęć lub odpoczynek pod wiatą, która może zmieścić około 30 osób. Jest to również doskonałe miejsce zabaw plenerowych dla dzieci.

Atrakcją jest możliwość dokładnego określenia czasu za pomocą słonecznego zegara analematycznego, a także przejście ścieżką zmysłów, gdzie można pod stopami poczuć różne rodzaje podłoża leśnego.

Plac jest dostępny dla wszystkich zwiedzających w dni robocze od 8 – 14. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Nadleśnictwem Olecko pod numerem telefonu 87 523-42-61. Dla autokarów wjazd od ulicy Rzemieślniczej.

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Do zobaczenia! Darz Bór!


Izba edukacyjna

Izba edukacyjna Nadleśnictwa znajduje się w jego siedzibie w Olecku przy ul. Kościuszki 32. Jest znakomitym miejscem do przeprowadzania zajęć z zakresu edkuacji leśnej w czasie niesprzyjających warunków w plenerze.

Wyposażona jest w przeróżne pomoce dydaktyczne m.in. eksponaty spreparowanych zwierząt, trofea łowieckie, próbki drewna, leśne gry i zabawy, gabloty z owadami oraz sprzęt multimedialny umożliwiający wyświetlanie prezentacji oraz projekcję filmów. W obiekcie znajduje się również kącik historyczny Lasów Państwowych, w którym wyeksponowane są przedmioty i różne narzędzia wykorzystywane niegdyś w pracy przez leśników. Nadleśnictwo udostępniło również przestrzeń do zaprezentowania zbiorów eksponatów historycznych pochodzących z terenu powiatu oleckiego i gołdapskiego dla Gołdapskiego Stowarzyszenia Historycznego „ARCHEO”. Można tam zobaczyć części broni, amunicji  i wyposażenia wojskowego z okresu I i II Wojny Światowej, a także czasopisma, zdjęcia, elementy biżuterii i przedmioty użytku domowego.

Izba edukacyjna przystosowana jest do prowadzenia zajęć dla grup do 16 osób. W celu przeprowadzenia zajęć z naszym edukatorem, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr tel. 87 523 42 61


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kierunek Sybir

Kierunek Sybir

10 lutego to rocznica pierwszych deportacji Polaków na Sybir. Ok 140 tys obywateli polskich elit zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego przez funkcjonariuszy NKWD.

Zmasowana akcja miała na celu pozbawić naród polski jego elit, rozprawianie się z wrogami politycznymi i wykorzystanie jako siły roboczej. Nieludzkie warunki powodowały, że wielu umierało w drodze,          a niewielu udało się do kraju powrócić. Wśród nich, leśnicy i ich rodziny,  którzy w lesie byli poza zasięgiem i kontrola władz. Mogli brać udział w szkoleniach wojskowych, pomagać potrzebującym poza wzrokiem okupanta.  W efekcie lasy pozbawiono gospodarzy: nadleśniczowie, pracownicy biurowi, leśniczowie, gajowi i ich rodziny odeszli…

Jak straszne to uczucie, gdy nagle w nocy, która powinna stanowić czas bezpiecznego wypoczynku,  słyszysz łomotanie w drzwi. Serce staje ze strachu, a za chwilę będzie tylko gorzej. Pospieszają  krzykiem , zmuszają do pakowania całą rodzinę. O co chodzi? Po co? Dlaczego?  Z kilkoma niezbędnymi rzeczami ładują Ciebie i Twoich bliskich do bydlęcego wagonu i w strasznych, nieludzkich warunkach wywożą. Gdzie? Czy dojedziesz? Czy wrócisz? A obok Twoi bliscy….

Poniżej link do filmu zrealizowanego przez Jacka Frankowskiego, produkcja: ORWLP w Bedoniu

https://youtu.be/1GBUG9I0QKM