Wydawca treści Wydawca treści

Leśny zakątek

"Leśny zakątek" obiekt dydaktyczny, położony obok siedziby Nadleśnictwa Olecko przy ulicy Kościuszki 32. Został on zaprojektowany, jako miejsce do nauki, zabawy i odpoczynku dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Jest to plac na którym eksponowane są interaktywne tablice dydaktyczne nawiązujące do tematyki leśnej. Można za ich pomocą pogłębiać wiedzę na temat drzew leśnych, roślin runa oraz mieszkańców lasu. Zwiedzający mogą przyjrzeć się również roślinom leśnym przeniesionym ze środowiska naturalnego. Możliwe jest także prowadzenie zajęć lub odpoczynek pod wiatą, która może zmieścić około 30 osób. Jest to również doskonałe miejsce zabaw plenerowych dla dzieci.

Atrakcją jest możliwość dokładnego określenia czasu za pomocą słonecznego zegara analematycznego, a także przejście ścieżką zmysłów, gdzie można pod stopami poczuć różne rodzaje podłoża leśnego.

Plac jest dostępny dla wszystkich zwiedzających w dni robocze od 8 – 14. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Nadleśnictwem Olecko pod numerem telefonu 87 523-42-61. Dla autokarów wjazd od ulicy Rzemieślniczej.

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Do zobaczenia! Darz Bór!


Izba edukacyjna

Izba edukacyjna Nadleśnictwa znajduje się w jego siedzibie w Olecku przy ul. Kościuszki 32. Jest znakomitym miejscem do przeprowadzania zajęć z zakresu edkuacji leśnej w czasie niesprzyjających warunków w plenerze.

Wyposażona jest w przeróżne pomoce dydaktyczne m.in. eksponaty spreparowanych zwierząt, trofea łowieckie, próbki drewna, leśne gry i zabawy, gabloty z owadami oraz sprzęt multimedialny umożliwiający wyświetlanie prezentacji oraz projekcję filmów. W obiekcie znajduje się również kącik historyczny Lasów Państwowych, w którym wyeksponowane są przedmioty i różne narzędzia wykorzystywane niegdyś w pracy przez leśników. Nadleśnictwo udostępniło również przestrzeń do zaprezentowania zbiorów eksponatów historycznych pochodzących z terenu powiatu oleckiego i gołdapskiego dla Gołdapskiego Stowarzyszenia Historycznego „ARCHEO”. Można tam zobaczyć części broni, amunicji  i wyposażenia wojskowego z okresu I i II Wojny Światowej, a także czasopisma, zdjęcia, elementy biżuterii i przedmioty użytku domowego.

Izba edukacyjna przystosowana jest do prowadzenia zajęć dla grup do 16 osób. W celu przeprowadzenia zajęć z naszym edukatorem, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr tel. 87 523 42 61


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Czy przyjdą po nas?

Czy przyjdą po nas?

Luty. Zimno. Spokój. Miesiąc, w którym wszystko odpoczywa i czeka. Na co? Przyroda czeka na wiosnę, na życie. A człowiek? Na co czekali ludzie 10 lutego 1940 roku. Jakie były ich plany i marzenia? Zdecydowanie nie miały nic wspólnego z tym co ich spotkało!

„Przerażające wieści o wywiezionych w lutym rozchodziły się powoli, niczem krew przesiąkająca przez bandaże. Krążyły historie o głodzie, chorobach, zimnie i o ciałach porzuconych przy torach. Ludzie modlili się. Mieli nadzieję, że to tylko pogłoski. W głębi dusz wszyscy znali prawdę. Plama krwi rosła. Groźba dalszych wywózek wisiała w powietrzu. Kiedy znów przyjdą? Czy przyjdą po nas? (relacja Jana B. Deręgowskiego https://dzieje.pl/artykulyhistoryczne/luty-1940-deportacja-polakow-na-sybir-relacje-ofiar)

10 lutego jest tragiczną rocznicą deportacji Polaków na Sybir. Rocznicą, która rozpoczęła gehennę ok. 140 tysięcy obywateli polskich. Polskie elity, głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski zniknęły wywiezione w głąb Związku Radzieckiego przez funkcjonariuszy NKWD.

Dla Polaków kraina ta stałasię wiec swoistym przekleństwem, krwawym doświadczeniem zbiorowym, śnieżną pustynią, która pochłania....