Lasy nadleśnictwa

W zarządzie Nadleśnictwa Olecko znajduje się 20 300,61 ha gruntów, w tym 18 028,69 ha lasów. Zasięg terytorialny nadleśnictwa wynosi 1 200 km2. Tutejsi leśnicy nadzorują 4411,17 ha lasów prywatnych na terenie powiatów oleckiego i gołdapskiego. Lasy Nadleśnictwa Olecko położone są w II Krainie Przyrodniczo -Leśnej Mazursko-Podlaskiej, Dzielnicy I Pojezierza Mazurskiego w Mezoregionie Pojezierza Ełcko - Suwalskiego.

Lasy regionu

Cechą charakterystyczną lasów w naszym regionie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Mapa(y) lasów

Mapa lasów

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zauważyłeś pożar, alarmuj !!!

Zauważyłeś pożar, alarmuj !!!

Na terenie większości kompleksów leśnych zarządzanych przez Nadleśnictwo Olecko od kilku tygodni nie spadł deszcz, co skutkuje bardzo wysokim zagrożeniem pożarowym w lasach.

Statystycznie 90 % pożarów powodowanych jest przez człowieka. Pamiętajmy, że las to nie tylko drzewa ale również jego mieszkańcy. Wielu z nich nie jest w stanie uciec przed płomieniami.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek podczas spędzania czasu w lesie. Poniżej kilka ważnych zasad dotyczących spędzania czasu w lesie:

- biwakujemy tylko w miejscach do tego przeznaczonych; jeżeli nie wiemy , należy zapytać leśniczego lub zadzwonić do nadleśnictwa

- w lesie bezwzględnie nie używamy ognia,

- ognisko możemy rozpalić tylko w miejscu oznakowanym odpowiednimi tablicami; jeżeli nie znajdziemy takiego miejsca w lesie zachowaj odległość 100 m od jego granicy,

- nie palimy w lesie papierosów,

- nie wjeżdżamy autem na nieoznaczone drogi leśne,

Jeśli zauważą Państwo ogień w lesie, należy to zgłosić pod numer alarmowy 112 lub 998. Po zgłoszeniu się dyżurnego należy podać:

- swoje imię i nazwisko,

- możliwie dokładną lokalizację miejsca, w którym się pali; jeśli jest taka możliwość, podać pozycję odczytaną z systemu GPS,

- co się pali (czy jest to pożar ściółki, czy ogień objął wierzchołki drzew, czy jest to drzewostan młody czy stary, iglasty czy liściasty); w miarę możliwości określić szacunkowo powierzchnię pożaru (np. pali się ściółka w starym drzewostanie iglastym na powierzchni o wielkość boiska do siatkówki),

- czy zagrożeni są ludzie, zwierzęta gospodarskie i budynki,

Po podaniu powyższych danych nie należy się rozłączać do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Przyjmujący zgłoszenie może jeszcze zażądać dodatkowych informacji.

Aktualna mapa zagrożenia pożarowego dostępna na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa