Lasy nadleśnictwa

W zarządzie Nadleśnictwa Olecko znajduje się 20 300,61 ha gruntów, w tym 18 028,69 ha lasów. Zasięg terytorialny nadleśnictwa wynosi 1 200 km2. Tutejsi leśnicy nadzorują 4411,17 ha lasów prywatnych na terenie powiatów oleckiego i gołdapskiego. Lasy Nadleśnictwa Olecko położone są w II Krainie Przyrodniczo -Leśnej Mazursko-Podlaskiej, Dzielnicy I Pojezierza Mazurskiego w Mezoregionie Pojezierza Ełcko - Suwalskiego.

Lasy regionu

Cechą charakterystyczną lasów w naszym regionie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Mapa(y) lasów

Mapa lasów

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Myśliwi dla kuropatw

Myśliwi dla kuropatw

Reintrodukcja to szereg działań, które mają na celu przywrócenie danego gatunku w miejscu jego naturalnego występowania, którego liczebność drastycznie spadła lub gatunek ten z jakichś przyczyn wyginął.

W przypadku kuropatwy od wielu lat obserwuje się spadek liczebności tego pięknego ptaka. Ma na to wpływ głównie drapieżnictwo i intensywne rolnictwo. Żeby reintrodukcja kuropatwy miała sens, myśliwi muszą skutecznie redukować liczbę drapieżników w obszarach ich bytowania oraz wzbogacać naturalną bazę żerową tych ptaków.

Takie działania podjęło Koło Łowieckie Orla Jucha, które oprócz poprawy warunków bytowania kuropatw w łowiskach,  w dniu 30 maj 2024 roku na terenie obwodu łowieckiego nr 125 wypuściło ponad 100 sztuk kuropatw. Działania zostały sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.