Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Teren Nadleśnictwa Olecko obfituje zarówno w zwierzynę łowną jak i chronioną.

Co roku w okresie zimy (luty, marzec) przeprowadzane są inwentaryzacje zwierzyny.W roku 2013 stwierdzono występowanie łącznie we wszystkich obwodach łowieckich zlokalizowanych w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Olecko takich gatunków jak łoś, jeleń, sarna, dzik, zając, kuropatwa, wilk, borsuk, bóbr, jenot, kuna, lis,  piżmak, norka.

Wśród dużej ilości naturalnych zbiorników wodnych prawdziwy raj ma ptactwo wodne.

Ostatnie lata wskazują na wzrost liczebności pogłowia zwierzyny. Dotyczy to szczególnie gatunków nieużytkowanych łowiecko, a w szczególności łosia i bobra. Gatunki te w latach 90-tych ubiegłego wieku należały do nielicznych, obecnie nie trudno je spotkać.

Gospodarka łowiecka prowadzona jest w 19 obwodach łowieckich.

Obwody użytkowane są przez 11 kół łowieckich - Dzik, Sarna, Żubr, Orla Jucha, Granica, Las, Oręż, Leśnik, Lis, Szarak i Hańcza zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim (PZŁ). Ponadto Nadleśnictwo w obwodzie łowieckim nr 120 prowadzi Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ). Wszystkie obwody łowieckie poza nr 120 są obwodami polnymi.

Nadrzędnym celem gospodarki łowieckiej jest utrzymanie stanów zwierzyny na takim poziomie aby nie zagrażało to istnieniu populacji, a jednocześnie odpowiadało pojemności łowiska.

Gospodarka łowiecka swoim zakresem obejmuje szereg działań miedzy innymi:

  • utrzymanie poletek łowieckich i poletek zgryzowych;
  • ustawianie paśników i lizawek;
  • ochronę upraw rolnych i leśnych;
  • ochronę miejsc rozrodu i żerowania:
  • planowy odstrzał (utrzymanie właściwej struktury populacji i jej liczebności);
  • zachowanie kultury i gwary myśliwskiej.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Słownik pojęć:


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Już 16 grudnia każdy, kto zechce przekazać wyjątkowy dar krwi, będzie mógł wziąć udział w akcji „Choinka dla życia”. Dla krwiodawców leśnicy przygotowali świąteczne, naturalne drzewka.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi promują ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy, którzy 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki - płytki krwi lub osocze, otrzymają naturalne drzewka świąteczne.


- Święta to piękny, rodzinny czas. W wielu domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić ludzi, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest bezcenny dar życia w postaci krwi - powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


Pamiętajmy, że krew jest lekiem, który nie zostanie wyprodukowany w laboratorium. Może go podarować tylko drugi człowiek. Tylko dzięki ofiarności dawców możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy w czasie leczenia wymagają użycia krwi lub jej składników. Krew i preparaty krwiopochodne są potrzebne podczas skomplikowanych operacji, ratują życie ofiarom wypadków oraz pacjentom przewlekle chorującym, na przykład na choroby hematologiczne.

 

Akcja „Choinka dla życia” odbędzie się na terenie całego kraju, we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
W ramach akcji krew można oddać nie tylko w stacjonarnych punktach krwiodawstwa, ale także w specjalnych mobilnych.

W Białymstoku akcja "Choinka dla życia" odbędzie się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku przy ul. M. Skłodowskiej - Curie 23. Wszystkie osoby, które oddadzą w tym dniu krew (lub jej składniki) otrzymają od leśników drzewko świerka pospolitego, przygotowane przez Nadleśnictwo Białowieża.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku akcja "Choinka dla życia" przeprowadzona zostanie również przez Nadleśnictwa: Bielsk, Hajnówka, Łomża i Suwałki.

Szczegółowe informacje wraz ze wskazaniem miejsc, gdzie można przyłączyć się akcji są dostępne na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Warto pamiętać, by oddać krew należy być osobą zdrową, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować aktualnie żadnych leków. Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić około 2 litry płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Samo pobranie trwa zwykle około 10 minut. Więcej warunków dla dawców krwi znajduje się na stronie www.twojakrew.pl

***

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą z planowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, które w przyszłości mają mieć zmienione przeznaczenie.
Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszelkich lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu i szkła.