Wydawca treści
historia
Dane historyczne o lasach wchodzących w skład dzisiejszego Nadleśnictwa Olecko są bardzo ubogie. Dokumentacja niemiecka spłonęła – wiemy to jednak tylko z przekazów ustnych.
Lasami będącymi własnością państwa niemieckiego były kompleksy leśne Kłosowo, Cisówek i Połom. Mniejsze kompleksy leśne należały do właścicieli prywatnych.
Zasady gospodarowania w tutejszych lasach były takie same jak w całych Prusach Wschodnich czyli promowano monokultury sosnowe i świerkowe.
Powstawały one z nasion niewiadomego pochodzenia, sprowadzanych zawłaszcza z głębi Niemiec. Wprowadzano również gatunki obce dla tego terenu takie jak wejmutka, jodła, buk, daglezja, dąb czerwony.
Losy naszych lasów po II wojnie światowej znamy nieco dokładniej. W 1945 r. powstało Nadleśnictwo Jucha, a w roku 1953 z części Nadleśnictw Czerwony Dwór, Gołdap i Olecko - Nadleśnictwo Kowale i Olecko. Stan taki nie trwał jednak długo, gdyż z dniem 1.10.1972r. decyzją Naczelnego Dyrektora LP z Nadleśnictw Kowale i Olecko oraz części Nadleśnictwa Jucha utworzono Nadleśnictwo Olecko. W pierwszych latach siedziba nadleśnictwa znajdowała się w miejscowości Rosochackie, a w roku 1978 biuro zostało przeniesione do Olecko, na ulice Kościuszki 32 i tu mieści się do dziś.
Z Uwagi na częste reorganizacje administracyjne tutejszych lasów w ich powojennej historii, trudno zestawić dane o lasach i o gospodarowaniu w nich.
Obowiązywały operaty urządzeniowe z mniejszych nadleśnictw lub ich wyciągi co powodowało duże utrudnienia dla administracji leśnej. W okresie tym lasy użytkowano głównie rębniami wielkopowierzchniowymi. Wzbogacano składy nowo zakładanych upraw gatunkami liściastymi, jednak zaniedbania w pielęgnacji młodszych klas wieku powodowały wyparcie wprowadzanych gatunków i zastąpienie ich ekspansywnymi gatunkami lekkonasiennymi takimi jak brzoza i topola osika.
Poniemieckie monokultury świerkowe i sosnowe cierpiały zarówno od czynników abiotycznych takich jak wiatr i śnieg, jak i biotycznych czyli kornik drukarz, opieńka miodowa, huba korzeniowa. W 1995 roku miała miejsce gradacja brudnicy mniszki w kompleksach Kłosowo i Puchówek. Szkodniki zwalczano lotniczym opryskiem chemicznym. W kolejnych latach lasy nadleśnictwa nawiedzały liczne huragany i okiście. Największe straty spowodował w 2002 roku huragan „Anatol"
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Sprzedaż drewna
Sprzedaż drewna
Sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Olecko prowadzona jest na podstawie zasad określonych w Zarządzeniu Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 września 2021 roku w sprawie sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe na lata 2022 - 2023
Zakup surowca drzewnego możliwy jest za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego - dotyczy to przedsiębiorstw legitymujących się historią zakupów drewna w Lasach Państwowych.
Dla pozostałych podmiotów oraz osób fizycznych istnieje możliwość zakupów na aukcjach ogłaszanych w portalu e - drewno oraz bezpośrednio w biurze Nadleśnictwa na warunkach sprzedaży detalicznej. Aby brać udział w licytacjach na portalu e - drewno należy uprzednio dokonać rejestracji online oraz w celu aktywacji konta w najbliższym nadleśnictwie podpisać regulamin portalu, przedłożyć niezbędne dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej lub potwierdzające tożsamość w przypadku osób nie prowadzących działalności a także uiścić odpowiednie wadium.
SPRZEDAŻ DETALICZNA
prowadzona jest w biurze Nadleśnictwa Olecko
w środy i piątki w godzinach 715 - 1445
oraz w kancelariach leśnictw w godzinach 700 - 1100
Poniedziałek - Nasuty, Puchówek, Kłosowo, Zajdy, Szczedranka
Wtorek - Wilczewo, Cisowo
Środa - Wronki, Mieruniszki, Czostków
Czwartek - Dąbrówki
Piątek - Krzywy Róg, Kowalki, Doliwy, Gąski