Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.

Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat.

Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe. Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

• opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

• analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

• program ochrony przyrody,

• określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi). Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Nadleśnictwo Olecko posiada Plan Urządzania lasu sporządzony na lata 2017-2026.

 

Instrukcja urządzania lasu

Plan Urządzania Lasu Nadleśnictwo Olecko


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Piknik z okazji 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku

Piknik z okazji 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku

Wspaniała, rodzinna atmosfera, moc atrakcji, prawdziwa sportowa rywalizacja i pyszne regionalne smakołyki! Tak można opisać w telegraficznym skrócie przebieg pikniku z okazji 100 – lecia Lasów Państwowych w Kruklankach.

Dnia 13 lipca 2024 r. o godzinie 10:00 Nadleśniczy Nadleśnictwa Borki Krzysztof Miszkiel  uroczyście w oprawie zespołu sygnalistów myśliwskich „Galindowe Rogi” z Rucianego Nidy rozpoczął piknik z okazji 100 – lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku. Po przywitaniu wszystkich uczestników i zaproszonych gości, na okazję tych wyjątkowych jubileuszy przy udziale najmłodszych - Gabrysi, Wiktora, Jasia, Igora, Miłosza, Aleksandra i drugiego Jasia 😊, pod czujnym okiem Dyrektora RDLP w Białymstoku Pana Tadeusza Wilczyńskiego oraz Panów Nadleśniczych: Daniela Chochulskiego, Jarosława Kowalewskiego, Sławomira Turkota, Zbigniewa Poniatowskiego i Krzysztofa Miszkiela, posadzone zostały pamiątkowe drzewa – dąb i lipa.

Po oficjalnym otwarciu uczestnicy festynu skierowali się na stoiska promocyjno – edukacyjne pięciu zaangażowanych w obchody nadleśnictw Borki, Czerwony Dwór, Giżycko, Gołdap, Olecko oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na stoisku Nadleśnictwa Olecko można było zagrać w leśne koło fortuny, zajrzeć do zagadkowej dziupli, układać drewniane puzzle, wykonać własne rękodzieło oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji ze świata przyrody. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy sprzętowe: maszyn leśnych oraz wyposażenia służb mundurowych. Dzieci mogły się również wyszaleć w strefie z dmuchańcami.

Duże emocje wśród uczestników pikniku wzbudziły zawody w przeciąganiu liny pomiędzy drużynami nadleśnictw oraz straży pożarnej, które poprowadził Pan Dariusz Bajkowski Prezes Polskiego Związku Przeciągania Liny. Zwycięzcami zostali gospodarze, natomiast drużyna Nadleśnictwa Olecko zajęła III miejsce, także wróciliśmy z pucharem!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, kolegom, koleżankom z nadleśnictw za dobrą współpracę, organizację i prawdziwą, sportową rywalizację, kołom gospodyń wiejskich z Kukowa, Gawlików Wielkich i Harszu za pyszne jedzenie. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.  Darz Bór i do zobaczenia!