Asset Publisher Asset Publisher

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Hubertus w Łochowie. Już 8 października!

Hubertus w Łochowie. Już 8 października!

Już 8 października po raz kolejny odbędzie się Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko. To cykliczne wydarzenie ma na celu oddanie czci wielkiemu naukowcowi i leśnikowi jakim był prof. Jan Szyszko. Ideą hubertusa jest ukazanie jak ważną dziedziną życia jest leśnictwo, łowiectwo, rolnictwo i pszczelarstwo.

Jak podkreśla organizator i pomysłodawca, ks. dr Tomasz Duszkiewicz to wspólne świętowanie nieodłącznych od siebie środowisk jakimi są leśnicy, myśliwi, rolnicy, pszczelarze i jeźdźcy: Od 15 lat pokazujemy, że jesteśmy razem i że, razem przeciwstawiamy się siłom które chcą zniszczyć ogromny dorobek tych środowisk. Dlatego świętujemy razem i korzystamy z dobrodziejstw natury, którymi obdarzył nas Pan Bóg.

Hubertus jest tego przykładem, że się te środowiska jednoczą. Ponadto wychodzimy do ludzi, świętujemy i zapraszamy do udziału w hubertusie wszystkich, którym na sercu leżą polskie lasy, łowiectwo i rolnictwo.

Tegoroczny hubertus organizowany jest już po raz 15. W jubileuszowej edycji organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a całość rozpocznie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Bpa Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego. W programie dużo muzyki, a także promocja dziczyzny - czyli to na czym zależało Śp. Prof. Janowi Szyszko: Pan Profesor był zwolennikiem zdrowej, ekologicznej żywności, a taką jest dziczyzna - bez konserwantów, naturalna, najzdrowsze mięso – powiedziała nam Marcelina Puchalska, prezes fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, dodając: Pan profesor zawsze nam powtarzał, żeby pokazywać co robią leśnicy i myśliwi, nie zapominając o rolnikach bez których nie ma Polski i polskości. Pamiętamy też o pszczelarzach,a także jeźdźcach. Właśnie dlatego organizujemy hubertusa, już po raz 15. I jesteśmy szczęśliwi, że możemy pokazać, że łączą nas wspólne wartości, takie jak umiłowanie Ojczyzny, poszanowanie przyrody i ziemi - tłumaczyła Puchalska.

W organizację zaangażowani są także leśnicy, bo jak podkreśla Andrzej Józef Nowak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, to wymiar naszej tożsamości i tradycji: leśnicy zawsze są tam gdzie krzewione są najwyższe wartości, oddanie Bogu i Ojczyźnie, dlatego angażujemy się w organizację kolejnej edycji przedsięwzięcia. Cieszę się, że pokazujemy jedność tych wszystkich środowisk, którym dedykujemy hubertusa w Łochowie.

Jubileuszowy 15. hubertus odbędzie się w Łochowie na placu przy Folwarku i Pałacu w Łochowie. Mszę Świętą zaplanowaną na godz. 13.30 poprzedzi parada Św. Huberta z udziałem myśliwych, leśników, rolników, pszczelarzy i jeźdźców. O godz. 15.00 rozpocznie się jarmark hubertowski, a na nim stosika promocyjne, przewidziane są także stosika przygotowane przez Wojsko Polskie, pokazy sokolnicze, prezentacja sprzętu rolniczego oraz psów myśliwskich. Po raz pierwszy na hubertusie organizatorzy zorganizują pokaz tradycyjnego bartnictwa z Puszczy Augustowskiej. Jak zawsze na scenie konkursy i koncerty - gwiazdą tegorocznego hubertusa będzie „Skolim", choć na scenie wstąpią także: Fifek i Model M.T.Modelinka.

Organizatorami XV Jubileuszowego Hubertusa Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko są: Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i Warszawie, Nadleśnictwo Łochów, PZŁ Zarząd Okręgowy w Siedlcach i Miasto Łochów.