Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodka hodowli zwierzyny i szkółki leśnej.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, edukacji leśnej i łowiectwa i prowadzenia Ośrodka Hodowli Zwierzyny (OHZ) oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, zamówieniami publicznymi, transportem gospodarczym, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych, planem remontów w zakresie infrastruktury oraz prowadzi składnice akt. Prowadzi również sprawy związane z bezpieczeństwem i higiena pracy. Działem tym kieruje sekretarz.

Stanowisko do spraw marketingu podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt prac związanych z marketingiem i sprzedażą drewna.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu, który prowadzi również kancelarie niejawna oraz sprawy obronne wynikające z ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Olecko położone jest w północno - wschodnim zakątku Polski, na terenie województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego, powiatów oleckiego, gołdapskiego, suwalskiego, ełckiego i giżyckiego. Jest jednym z 31 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Swym zasięgiem obejmuje 13 gmin na powierzchni 1200 km2. Największym i jedynym miastem w granicach zasięgu jest Olecko.  Obszar jest stosunkowo mało zurbanizowany. Zagęszczenie ludności wynosi ok 40osób /km2, wsie są rozproszone. Teren jest bardzo atrakcyjny turystycznie ze względu na swoje walory krajobrazowo-przyrodnicze i klimatyczne. Mimo małego zaludnienie nadleśnictwu nie są obce problemy zaśmiecania terenów leśnych, dzikich wysypisk śmieci, niszczenia tablic i infrastruktury.

Obszar, na którym położone jest Nadleśnictwo Olecko, zgodnie
z „Regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski 2010" (Zielony, Kliczkowska 2012) leży w:
Krainie Przyrodniczo-Leśnej II - Mazursko-Podlaskiej

Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wynosi: 20 300,51 ha

Graniczymy z nadleśnictwami: Gołdap, Suwałki, Szczebra, Ełk, Borki i Czerwony Dwór