Asset Publisher Asset Publisher

Lasy naszego nadleśnictwa

W zarządzie Nadleśnictwa Olecko znajduje się 20 300,61 ha gruntów, w tym 18 028,69 ha lasów. Zasięg terytorialny nadleśnictwa wynosi 1 200 km2. Tutejsi leśnicy nadzorują 4411,17 ha lasów prywatnych na terenie powiatów oleckiego i gołdapskiego. Lasy Nadleśnictwa Olecko położone są w II Krainie Przyrodniczo -Leśnej Mazursko-Podlaskiej, Dzielnicy I Pojezierza Mazurskiego w Mezoregionie Pojezierza Ełcko - Suwalskiego.

Dominującym typem krajobrazu jest pagórkowaty i falisty z dużą ilością jezior rynnowych. Liczne obniżenia i wywyższenia oraz tereny zabagnione i podmokłe dodatkowo wzbogacają walory przyrodnicze tutejszego obszaru . Urozmaicony i zmienny krajobraz zawdzięczamy ostatniemu zlodowaceniu – północnopolskiemu (bałtyckiemu). Wysokość nad poziomem morza waha się od 100 do 309 m n.p.m.

Najwyższym wzniesieniem jest Szeska Góra której wierzchołek jest na wysokości 309 m n.p.m, leży ona w paśmie wzgórz morenowych nazywanych Wzgórzami Szeskimi lub Garbem Szeskim.

Osią tego terenu jest rynna Rospudy wraz z tworzącymi jeziorami, dominują tu pasma sandrowe. Żyzne gleby w przeważającej większości rdzawe i płowe zawdzięczamy temu, iż wytworzyły się z piaszczystych glin zwałowych. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa znajdują się takie jeziora jak : Rospuda, Bitkowskie, Białe, Krzywe, Mieruńskie Wielkie, Garbaś, Oleckie Wielkie, Oleckie Małe, Sumowo, Dobskie, Świętajno, Dudeckie, Dworackie. Przepływają rzeki - Rospuda, Lega, Łaźna Struga (Ełk), Jarka, Wilkaska Struga, Błędzianka. Dopływy wymienionych rzek oraz mniejsze cieki wodne wraz z ogromną ilością jezior, jeziorek i zbiorników wodnych tworzą skomplikowaną i rozbudowana sieć hydrologiczną. Urozmaicony krajobraz i zmienne warunki przyrodnicze (biotop) sprzyjają występowaniu bardzo bogatej fauny i flory (biocenoza) całość tworzy ekosystem. Dla nas leśników najważniejsze są ekosystemy leśne. Z występowaniem żyznych gleb związane jest powstawanie siedlisk lasowych, bardzo bogatych i zróżnicowanych. Z glebami ubogimi, mniej zasobnymi związane są siedliska borowe. Na wszystkich siedliskach borowych dominują drzewostany z panującą sosną. Na siedliskach lasowych zdecydowanie przeważają drzewostany świerkowe i sosnowe, ale poważny udział mają tu też drzewostany z panującym dębem. Szata roślina ekosystemu leśnego to nie tylko drzewa ale także krzewy i rośliny runa. Zarówno w świecie zwierzęcym jak i roślinnym spotkamy tu ciekawe gatunki, często podlegające ochronie.

Jednym z najciekawszych gatunków jest naturalnie występujący cis pospolity.

Miejsce jego wytypowania objęte jest ochrona rezerwatową – Rezerwat „Cisowy Jar". Innymi ciekawymi gatunkami podlegającymi ochronie, a wytupującymi na terenie naszego nadleśnictwa są podkolan biały, pióropusznik strusi, rzepik szczeciniasty, lilia złotogłów, widłaki jałowcowaty, goździsty i wroniec, bagno zwyczajne, żurawina błotna, rosiczka okrągłolistna, orlik pospolity, wawrzynek wilczełyko. Stanowiska występowania tych roślin chroni się u nas czynnie, a więc podczas prowadzenia prac gospodarczych ogranicza się do minimum ryzyko zniszczenia stanowiska lub w ogóle odstępuje się od prowadzenia prac w tym miejscu. Świat zwierzęcy lasów jest równie bogaty, jak roślinny. Ssaki reprezentowane są przez podstawowe gatunki łowne: łosia, jelenia, sarnę, dzika, zająca, lisa, jenota, borsuka, kunę, norkę, tchórza i piżmaka. Zwierzętami chronionymi, których wstępowanie odnotowaliśmy są: wilk, bóbr, wydra, kumak nizinny. Ptaki reprezentowane są przez wiele gatunków rzadkich i zagrożonych. Dla bociana czarnego, orlika krzykliwego i bielika mamy wyznaczone strefy ochrony.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Piknik z okazji 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku

Piknik z okazji 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku

Wspaniała, rodzinna atmosfera, moc atrakcji, prawdziwa sportowa rywalizacja i pyszne regionalne smakołyki! Tak można opisać w telegraficznym skrócie przebieg pikniku z okazji 100 – lecia Lasów Państwowych w Kruklankach.

Dnia 13 lipca 2024 r. o godzinie 10:00 Nadleśniczy Nadleśnictwa Borki Krzysztof Miszkiel  uroczyście w oprawie zespołu sygnalistów myśliwskich „Galindowe Rogi” z Rucianego Nidy rozpoczął piknik z okazji 100 – lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku. Po przywitaniu wszystkich uczestników i zaproszonych gości, na okazję tych wyjątkowych jubileuszy przy udziale najmłodszych - Gabrysi, Wiktora, Jasia, Igora, Miłosza, Aleksandra i drugiego Jasia 😊, pod czujnym okiem Dyrektora RDLP w Białymstoku Pana Tadeusza Wilczyńskiego oraz Panów Nadleśniczych: Daniela Chochulskiego, Jarosława Kowalewskiego, Sławomira Turkota, Zbigniewa Poniatowskiego i Krzysztofa Miszkiela, posadzone zostały pamiątkowe drzewa – dąb i lipa.

Po oficjalnym otwarciu uczestnicy festynu skierowali się na stoiska promocyjno – edukacyjne pięciu zaangażowanych w obchody nadleśnictw Borki, Czerwony Dwór, Giżycko, Gołdap, Olecko oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na stoisku Nadleśnictwa Olecko można było zagrać w leśne koło fortuny, zajrzeć do zagadkowej dziupli, układać drewniane puzzle, wykonać własne rękodzieło oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji ze świata przyrody. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy sprzętowe: maszyn leśnych oraz wyposażenia służb mundurowych. Dzieci mogły się również wyszaleć w strefie z dmuchańcami.

Duże emocje wśród uczestników pikniku wzbudziły zawody w przeciąganiu liny pomiędzy drużynami nadleśnictw oraz straży pożarnej, które poprowadził Pan Dariusz Bajkowski Prezes Polskiego Związku Przeciągania Liny. Zwycięzcami zostali gospodarze, natomiast drużyna Nadleśnictwa Olecko zajęła III miejsce, także wróciliśmy z pucharem!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, kolegom, koleżankom z nadleśnictw za dobrą współpracę, organizację i prawdziwą, sportową rywalizację, kołom gospodyń wiejskich z Kukowa, Gawlików Wielkich i Harszu za pyszne jedzenie. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.  Darz Bór i do zobaczenia!