Asset Publisher Asset Publisher

historia

Dane historyczne o lasach wchodzących w skład dzisiejszego Nadleśnictwa Olecko są bardzo ubogie. Dokumentacja niemiecka spłonęła – wiemy to jednak tylko z przekazów ustnych.

Lasami będącymi własnością państwa niemieckiego były kompleksy leśne Kłosowo, Cisówek i Połom. Mniejsze kompleksy leśne należały do właścicieli prywatnych.

Zasady gospodarowania w tutejszych lasach były takie same jak w całych Prusach Wschodnich czyli promowano monokultury sosnowe i świerkowe.

Powstawały one z nasion niewiadomego pochodzenia, sprowadzanych zawłaszcza z głębi Niemiec. Wprowadzano również gatunki obce dla tego terenu takie jak wejmutka, jodła, buk, daglezja, dąb czerwony.

Losy naszych lasów po II wojnie światowej znamy nieco dokładniej. W 1945 r. powstało Nadleśnictwo Jucha, a w roku 1953 z części Nadleśnictw Czerwony Dwór, Gołdap i Olecko - Nadleśnictwo Kowale i Olecko. Stan taki nie trwał jednak długo, gdyż z dniem 1.10.1972r. decyzją Naczelnego Dyrektora LP z Nadleśnictw Kowale i Olecko oraz części Nadleśnictwa Jucha utworzono Nadleśnictwo Olecko. W pierwszych latach siedziba nadleśnictwa znajdowała się w miejscowości Rosochackie, a w roku 1978 biuro zostało przeniesione do Olecko, na ulice Kościuszki 32 i tu mieści się do dziś.

Z Uwagi na częste reorganizacje administracyjne tutejszych lasów w ich powojennej historii, trudno zestawić dane o lasach i o gospodarowaniu w nich.

Obowiązywały operaty urządzeniowe z mniejszych nadleśnictw lub ich wyciągi co powodowało duże utrudnienia dla administracji leśnej. W okresie tym lasy użytkowano głównie rębniami wielkopowierzchniowymi. Wzbogacano składy nowo zakładanych upraw gatunkami liściastymi, jednak zaniedbania w pielęgnacji młodszych klas wieku powodowały wyparcie wprowadzanych gatunków i zastąpienie ich ekspansywnymi gatunkami lekkonasiennymi takimi jak brzoza i topola osika.

Poniemieckie monokultury świerkowe i sosnowe cierpiały zarówno od czynników abiotycznych takich jak wiatr i śnieg, jak i biotycznych czyli kornik drukarz, opieńka miodowa, huba korzeniowa. W 1995 roku miała miejsce gradacja brudnicy mniszki w kompleksach Kłosowo i Puchówek. Szkodniki zwalczano lotniczym opryskiem chemicznym. W kolejnych latach lasy nadleśnictwa nawiedzały liczne huragany i okiście. Największe straty spowodował w 2002 roku huragan „Anatol"


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Komunikat !!!

Komunikat !!!

Szanowni Państwo,

 w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na koronowirusa COVID-19 na terenie naszego powiatu oraz  rozszerzeniem od dnia 10 października 2020 r.  na cały kraj strefy żółtej i zmianą niektórych obostrzeń, mając na względzie bezpieczeństwo nas wszystkich  informujemy, że Nadleśnictwo Olecko wprowadziło niezbędne zmiany w swoim funkcjonowaniu:

1. Od dnia 19.10.2020 r. do odwołania wszystkie działy w Nadleśnictwie Olecko nie będą przyjmować interesantów. Załatwienie spraw odbywać się będzie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie.

Email: olecko@bialystok.lasy.gov.pl,

Telefon: 87 523 42 61

2. Sprzedaż detaliczna drewna odbywać się będzie w kancelariach leśnictw w godzinach 07.00-09.00 z bezwzględnym zachowaniem bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego.

Nie jest to łatwy czas dla nas wszystkich, jednak w poczuciu współodpowiedzialności musimy przychylić się do apeli Państwowej Inspekcji Sanitarnej o przestrzeganie zaleceń i stosowanie się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie przeciwdziałania COVID-19. Każdy z nas powinien zrobić co tylko może, by przyczynić się do spowolnienia rozwoju epidemii.

Dziękuję za wyrozumiałość i odpowiedzialność.

 

Nadleśniczy Zbigniew Piotr Poniatowski