Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zimowe prace leśne

Zimowe prace leśne

Zima w lesie to dla leśników czas wytężonej pracy. Ta pora roku w lesie gospodarczym to okres zintensyfikowanych prac związanych z pozyskaniem drewna, surowca niezastąpionego, używanego w wielu dziedzinach gospodarki i w naszym życiu codziennym.

Prowadzeniu cięć  zimą sprzyjają niskie temperatury, stan uśpienia roślin i zalegający śnieg, którego w tym roku niestety trochę nam brakuje.  

Zimowe pozyskanie zabezpiecza drewno od szkód powodowanych przez owady, które w tym okresie są  jeszcze w stanie uśpienia, nie aktywne.  Przed zaatakowaniem surowca przez grzyby patogeniczne chronią przymrozki, które konserwują drewno. 

Zalegający w lesie śnieg jest bardzo pożądanym elementem zimowego pozyskania drewna. Warstwa białego puchu tworzy rodzaj bariery, „kołderki” chroniącej dno lasu, ściółkę, naloty  czyli młode pokolenie drzewostanu powstałe z samosiewu, przed uszkodzeniami jakie powstają podczas ścinki i zrywki drewna.

Przylot pierwszych żurawi czy kwitnący wawrzynek wilczełyko to znaki, że wiosna tuż tuż i nadchodzi czas na innego rodzaju prace. Wraz z nadejściem wiosny będziemy musieli odsadzić (odnowić) las we wszystkich tych miejscach, w których zimą został wycięty.