Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.

Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat.

Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe. Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

• opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

• analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

• program ochrony przyrody,

• określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi). Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Nadleśnictwo Olecko posiada Plan Urządzania lasu sporządzony na lata 2017-2026.

 

Instrukcja urządzania lasu

Plan Urządzania Lasu Nadleśnictwo Olecko


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zauważyłeś pożar, alarmuj !!!

Zauważyłeś pożar, alarmuj !!!

Na terenie większości kompleksów leśnych zarządzanych przez Nadleśnictwo Olecko od kilku tygodni nie spadł deszcz, co skutkuje bardzo wysokim zagrożeniem pożarowym w lasach.

Statystycznie 90 % pożarów powodowanych jest przez człowieka. Pamiętajmy, że las to nie tylko drzewa ale również jego mieszkańcy. Wielu z nich nie jest w stanie uciec przed płomieniami.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek podczas spędzania czasu w lesie. Poniżej kilka ważnych zasad dotyczących spędzania czasu w lesie:

- biwakujemy tylko w miejscach do tego przeznaczonych; jeżeli nie wiemy , należy zapytać leśniczego lub zadzwonić do nadleśnictwa

- w lesie bezwzględnie nie używamy ognia,

- ognisko możemy rozpalić tylko w miejscu oznakowanym odpowiednimi tablicami; jeżeli nie znajdziemy takiego miejsca w lesie zachowaj odległość 100 m od jego granicy,

- nie palimy w lesie papierosów,

- nie wjeżdżamy autem na nieoznaczone drogi leśne,

Jeśli zauważą Państwo ogień w lesie, należy to zgłosić pod numer alarmowy 112 lub 998. Po zgłoszeniu się dyżurnego należy podać:

- swoje imię i nazwisko,

- możliwie dokładną lokalizację miejsca, w którym się pali; jeśli jest taka możliwość, podać pozycję odczytaną z systemu GPS,

- co się pali (czy jest to pożar ściółki, czy ogień objął wierzchołki drzew, czy jest to drzewostan młody czy stary, iglasty czy liściasty); w miarę możliwości określić szacunkowo powierzchnię pożaru (np. pali się ściółka w starym drzewostanie iglastym na powierzchni o wielkość boiska do siatkówki),

- czy zagrożeni są ludzie, zwierzęta gospodarskie i budynki,

Po podaniu powyższych danych nie należy się rozłączać do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Przyjmujący zgłoszenie może jeszcze zażądać dodatkowych informacji.

Aktualna mapa zagrożenia pożarowego dostępna na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa