Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.

Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat.

Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe. Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

• opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

• analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

• program ochrony przyrody,

• określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi). Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Nadleśnictwo Olecko posiada Plan Urządzania lasu sporządzony na lata 2017-2026.

 

Instrukcja urządzania lasu

Plan Urządzania Lasu Nadleśnictwo Olecko


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Myśliwi dla kuropatw

Myśliwi dla kuropatw

Reintrodukcja to szereg działań, które mają na celu przywrócenie danego gatunku w miejscu jego naturalnego występowania, którego liczebność drastycznie spadła lub gatunek ten z jakichś przyczyn wyginął.

W przypadku kuropatwy od wielu lat obserwuje się spadek liczebności tego pięknego ptaka. Ma na to wpływ głównie drapieżnictwo i intensywne rolnictwo. Żeby reintrodukcja kuropatwy miała sens, myśliwi muszą skutecznie redukować liczbę drapieżników w obszarach ich bytowania oraz wzbogacać naturalną bazę żerową tych ptaków.

Takie działania podjęło Koło Łowieckie Orla Jucha, które oprócz poprawy warunków bytowania kuropatw w łowiskach,  w dniu 30 maj 2024 roku na terenie obwodu łowieckiego nr 125 wypuściło ponad 100 sztuk kuropatw. Działania zostały sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.