Asset Publisher
Pomniki Przyrody
Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Olecko znajduje się 25 pomników przyrody. W przeważającej części są to pojedyncze drzewa i grupy drzew ale także aleje oraz głazy narzutowe.
Wśród drzew – pomników przyrody są takie gatunki jak: Sosna zwyczajna ( Pinus sylvestris), klon pospolity (Acer platanoides), dąb szypułkowy (Quercus robur), cis pospolity (Taxus baccata), modrzew europejski (Larix decidua ), sosna wejmutka (pinus strobus ), świerk pospolity (Picea abies). Na obszarze terytorialnym na gruntach prywatnych i innych własności są również pomniki przyrody, między innymi dęby szypułkowe, sosna pospolita, grusza pospolita (Pyrus communis),aleja daglezji zielonej (Pseudotsuga menziesii) oraz głazy narzutowe. Jednym z ciekawszych jest cis pospolity o obwodzie 110 cm rosnący w leśnictwie Cisowo.
Asset Publisher
Asset Publisher
Położenie
Położenie
Nadleśnictwo Olecko położone jest w północno - wschodnim zakątku Polski, na terenie województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego, powiatów oleckiego, gołdapskiego, suwalskiego, ełckiego i giżyckiego. Jest jednym z 31 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Swym zasięgiem obejmuje 13 gmin na powierzchni 1200 km2. Największym i jedynym miastem w granicach zasięgu jest Olecko. Obszar jest stosunkowo mało zurbanizowany. Zagęszczenie ludności wynosi ok 40osób /km2, wsie są rozproszone. Teren jest bardzo atrakcyjny turystycznie ze względu na swoje walory krajobrazowo-przyrodnicze i klimatyczne. Mimo małego zaludnienie nadleśnictwu nie są obce problemy zaśmiecania terenów leśnych, dzikich wysypisk śmieci, niszczenia tablic i infrastruktury.
Obszar, na którym położone jest Nadleśnictwo Olecko, zgodnie
z „Regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski 2010" (Zielony, Kliczkowska 2012) leży w:
Krainie Przyrodniczo-Leśnej II - Mazursko-Podlaskiej
Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wynosi: 20 300,51 ha