Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Olecko na mocy zawartych porozumień ze Starostami Powiatów Olecko i Gołdap sprawuje nadzór nad lasami niepaństowymi.

Nadzór ten obejmuje:

- przygotowanie materiałów niezbędnych do wydania przez Starostę decyzji określającej zadania zapewniające powszechną ochronę lasów, w przypadku nie wykonywania przez właściciela lasów obowiązków określonych w ustawie o lasach;

-  zarządzenie wykonania na koszt Nadleśnictwa zabiegów zwalczających i ochronnych w lasach zagrożonych organizmami szkodliwymi;

-  cechowanie drewna pozyskanego w lasach, wystawianie właścicielowi lasu dokumentu zatwierdzającego legalność pozyskania drewna  oraz prowadzenie ewidencji wydawanych świadectw legalności pozyskania drewna;

-  nadzorowanie wykonania zatwierdzonych uproszczonych planów urządzenia lasów;

-  przygotowanie materiałów niezbędnych do wydania przez Starostę decyzji zezwalającej na pozyskanie drewna w lasach (w przypadkach losowych) niezgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu;

-  przygotowanie materiałów do wydania przez Starostę decyzji nakazującej właścicielowi lasu wykonanie obowiązków i zadań wynikających ustawy o lasach;

-  składnie sprawozdania z zakresu prowadzonego nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa.

Zestawienie obrębów ewidencyjnych Lasów Niepaństwowych nadzorowanych
w poszczególnych leśnictwach w ramach powierzonego nadzoru Nadleśnictwu Olecko przez Starostwo Powiatowe w Olecku:

                                                                              

Leśnictwo

Sprawujący nadzór

Obręb ewidencyjny

Wronki

Henryk Seredziński- leśniczy 516-006-150

Jelonek, Pietrasze,Wronki, Zalesie

Wilczewo

Maciej Jasina- leśniczy

516-006-135

Krzywe, Połom

Krzywy Róg

Anna Jasina- leśniczy

516-006-134

Kije, Sulejki, Dworackie, Świętajno

Kowalki

Tomasz Motyl-leśniczy

516-006146

Kowale Oleckie,

Kucze, Monety

Cisowo

Paweł Milewski- leśniczy

516-006-148

Chełchy, Czukty, Golubie Wężewskie

Guzy,Kiliany, Kilianki

Rogówko, Sokółki, Stacze

Stożne, Szarejki, Szeszki

Wężewo, Żydy, Barany

Mieruniszki

Waldemar Ratyński

- leśniczy

516-006-147

Plewki, Bialskie Pola, Gorczyce, Lakiele
Dąbrówki

Mieczysław Waraksa

- leśniczy

516-006-144

Borawskie, Dąbrowskie, Szczecinki
Doliwy

Michał Baranowski

-leśniczy

516-006-104

Doliwy, Duły, Gordejki,Olszewo, Cichy, Jurki, Dunajek, Gryzy
Gąski

Dawid Koncewicz

- leśniczy

504-251-039

Gąski, Leśniki, Małe Olecko
Kłosowo

Krzysztof Koncewicz

- p.o. leśniczego

516-006-155

Krupin, Krzyżewko, Cimochy, Markowskie, Niedzwiedzkie, Godzejewo, Rynie, Sobole, Szeszki, Urbanki, Wieliczki, Wilkasy, Wojnasy
Puchówek

Paweł Herbszt

- leśniczy

516-006-166

Bartki, Puchówka, Jelitki, Kleszczewo, Gąsiorówko, Starosty, Guty
Szczedranka

Sławomir Sienkiewicz

-leśniczy

516-006-136
Babki Oleckie, Judziki, Łęgowo, Możne, Raczki Wielkie, Sedranki, Golubki,
Zajdy

Tomasz Orzechowski

-leśniczy

516-006-140
Babki Gąseckie, Dobki, Jaśki, Kijewo, Kukowo, Lesk, Rosochackie, Świdry Dziegeiele, Zabielno, Zajdy, Zatyki, Miasto Olecko, Dudki, Giże, Orzechówko

 

Zestawienie obrębów ewidencyjnych Lasów Niepaństwowych nadzorowanych
w poszczególnych leśnictwach w ramach powierzonego nadzoru Nadleśnictwu Olecko przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi

Leśnictwo

Sprawujący nadzór

Obręb ewidencyjny

Czostków

Bogdan Gajewski- leśniczy 516-006-142

Białe Jeziorki, Cisówek, Czarne, Bitkowo

Nasuty

Janusz Misiewicz- leśniczy

516-006-145

Dunajek, Kowalki, Marcinowo, Nasuty, Osowo, Siedlisko, Kozaki, Suczki, Zatyki

Kowalki

Tomasz Motyl- leśniczy

516-006-134

Dzięgiele, Górne, Pogorzel


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Już 16 grudnia każdy, kto zechce przekazać wyjątkowy dar krwi, będzie mógł wziąć udział w akcji „Choinka dla życia”. Dla krwiodawców leśnicy przygotowali świąteczne, naturalne drzewka.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi promują ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy, którzy 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki - płytki krwi lub osocze, otrzymają naturalne drzewka świąteczne.


- Święta to piękny, rodzinny czas. W wielu domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić ludzi, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest bezcenny dar życia w postaci krwi - powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


Pamiętajmy, że krew jest lekiem, który nie zostanie wyprodukowany w laboratorium. Może go podarować tylko drugi człowiek. Tylko dzięki ofiarności dawców możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy w czasie leczenia wymagają użycia krwi lub jej składników. Krew i preparaty krwiopochodne są potrzebne podczas skomplikowanych operacji, ratują życie ofiarom wypadków oraz pacjentom przewlekle chorującym, na przykład na choroby hematologiczne.

 

Akcja „Choinka dla życia” odbędzie się na terenie całego kraju, we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
W ramach akcji krew można oddać nie tylko w stacjonarnych punktach krwiodawstwa, ale także w specjalnych mobilnych.

W Białymstoku akcja "Choinka dla życia" odbędzie się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku przy ul. M. Skłodowskiej - Curie 23. Wszystkie osoby, które oddadzą w tym dniu krew (lub jej składniki) otrzymają od leśników drzewko świerka pospolitego, przygotowane przez Nadleśnictwo Białowieża.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku akcja "Choinka dla życia" przeprowadzona zostanie również przez Nadleśnictwa: Bielsk, Hajnówka, Łomża i Suwałki.

Szczegółowe informacje wraz ze wskazaniem miejsc, gdzie można przyłączyć się akcji są dostępne na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Warto pamiętać, by oddać krew należy być osobą zdrową, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować aktualnie żadnych leków. Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić około 2 litry płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Samo pobranie trwa zwykle około 10 minut. Więcej warunków dla dawców krwi znajduje się na stronie www.twojakrew.pl

***

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą z planowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, które w przyszłości mają mieć zmienione przeznaczenie.
Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszelkich lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu i szkła.