Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Olecko na mocy zawartych porozumień ze Starostami Powiatów Olecko i Gołdap sprawuje nadzór nad lasami niepaństowymi.

Nadzór ten obejmuje:

- przygotowanie materiałów niezbędnych do wydania przez Starostę decyzji określającej zadania zapewniające powszechną ochronę lasów, w przypadku nie wykonywania przez właściciela lasów obowiązków określonych w ustawie o lasach;

-  zarządzenie wykonania na koszt Nadleśnictwa zabiegów zwalczających i ochronnych w lasach zagrożonych organizmami szkodliwymi;

-  cechowanie drewna pozyskanego w lasach, wystawianie właścicielowi lasu dokumentu zatwierdzającego legalność pozyskania drewna  oraz prowadzenie ewidencji wydawanych świadectw legalności pozyskania drewna;

-  nadzorowanie wykonania zatwierdzonych uproszczonych planów urządzenia lasów;

-  przygotowanie materiałów niezbędnych do wydania przez Starostę decyzji zezwalającej na pozyskanie drewna w lasach (w przypadkach losowych) niezgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu;

-  przygotowanie materiałów do wydania przez Starostę decyzji nakazującej właścicielowi lasu wykonanie obowiązków i zadań wynikających ustawy o lasach;

-  składnie sprawozdania z zakresu prowadzonego nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa.

Zestawienie obrębów ewidencyjnych Lasów Niepaństwowych nadzorowanych
w poszczególnych leśnictwach w ramach powierzonego nadzoru Nadleśnictwu Olecko przez Starostwo Powiatowe w Olecku:

                                                                              

Leśnictwo

Sprawujący nadzór

Obręb ewidencyjny

Wronki

Henryk Seredziński- leśniczy 516-006-150

Jelonek, Pietrasze,Wronki, Zalesie

Wilczewo

Maciej Jasina- leśniczy

516-006-135

Krzywe, Połom

Krzywy Róg

Anna Jasina- leśniczy

516-006-134

Kije, Sulejki, Dworackie, Świętajno

Kowalki

Tomasz Motyl-leśniczy

516-006146

Kowale Oleckie,

Kucze, Monety

Cisowo

Paweł Milewski- leśniczy

516-006-148

Chełchy, Czukty, Golubie Wężewskie

Guzy,Kiliany, Kilianki

Rogówko, Sokółki, Stacze

Stożne, Szarejki, Szeszki

Wężewo, Żydy, Barany

Mieruniszki

Waldemar Ratyński

- leśniczy

516-006-147

Plewki, Bialskie Pola, Gorczyce, Lakiele
Dąbrówki

Mieczysław Waraksa

- leśniczy

516-006-144

Borawskie, Dąbrowskie, Szczecinki
Doliwy

Michał Baranowski

-leśniczy

516-006-104

Doliwy, Duły, Gordejki,Olszewo, Cichy, Jurki, Dunajek, Gryzy
Gąski

Dawid Koncewicz

- leśniczy

504-251-039

Gąski, Leśniki, Małe Olecko
Kłosowo

Krzysztof Koncewicz

- p.o. leśniczego

516-006-155

Krupin, Krzyżewko, Cimochy, Markowskie, Niedzwiedzkie, Godzejewo, Rynie, Sobole, Szeszki, Urbanki, Wieliczki, Wilkasy, Wojnasy
Puchówek

Paweł Herbszt

- leśniczy

516-006-166

Bartki, Puchówka, Jelitki, Kleszczewo, Gąsiorówko, Starosty, Guty
Szczedranka

Sławomir Sienkiewicz

-leśniczy

516-006-136
Babki Oleckie, Judziki, Łęgowo, Możne, Raczki Wielkie, Sedranki, Golubki,
Zajdy

Tomasz Orzechowski

-leśniczy

516-006-140
Babki Gąseckie, Dobki, Jaśki, Kijewo, Kukowo, Lesk, Rosochackie, Świdry Dziegeiele, Zabielno, Zajdy, Zatyki, Miasto Olecko, Dudki, Giże, Orzechówko

 

Zestawienie obrębów ewidencyjnych Lasów Niepaństwowych nadzorowanych
w poszczególnych leśnictwach w ramach powierzonego nadzoru Nadleśnictwu Olecko przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi

Leśnictwo

Sprawujący nadzór

Obręb ewidencyjny

Czostków

Bogdan Gajewski- leśniczy 516-006-142

Białe Jeziorki, Cisówek, Czarne, Bitkowo

Nasuty

Janusz Misiewicz- leśniczy

516-006-145

Dunajek, Kowalki, Marcinowo, Nasuty, Osowo, Siedlisko, Kozaki, Suczki, Zatyki

Kowalki

Tomasz Motyl- leśniczy

516-006-134

Dzięgiele, Górne, Pogorzel


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Narada Urządzeniowa do projektu Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Olecko na lata 2027-2036

Narada Urządzeniowa do projektu Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Olecko na lata 2027-2036

Narada Urządzeniowa dotycząca Planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Olecko odbyła się 27.02.2025 r. w siedzibie Nadleśnictwa Olecko. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, urzędów oraz leśnicy. Narada miała charakter otwarty, a w jej obradach mógł uczestniczyć każdy zainteresowany.

Podczas narady omawiane były wstępne założenia dotyczące ochrony i użytkowania lasu. Ważnym elementem tego procesu jest udział społeczeństwa, które może zgłaszać swoje uwagi i oczekiwania. Dzięki temu Plan Urządzenia Lasu uwzględnia zarówno potrzeby przyrody, jak i lokalnej społeczności.

Co to jest Plan urządzenia lasu?

Plan urządzenia lasu to podstawowy dokument, na podstawie którego nadleśniczy prowadzi gospodarkę leśną. Sporządza się go na dziesięcioletnie okresy dla poszczególnych nadleśnictw podlegających Regionalnym Dyrekcjom Lasów Państwowych (RDLP). Obowiązek jego wykonania spoczywa na dyrektorze RDLP, a po opracowaniu plan zatwierdza Minister Klimatu i Środowiska.

Do kiedy obowiązuje aktualny Plan urządzenia lasu w Nadleśnictwie Olecko?

Aktualny Planu urządzenia lasu sporządzony dla Nadleśnictwa Olecko w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku na lata 2017 – 2026, obowiązuje do 31 grudnia 2026 r.

Na czym polega sporządzenie Planu urządzenia lasu?

Plan urządzenia lasu sporządzają jednostki eksperckie spoza RDLP. Prace trwają zwykle około dwóch lat i obejmują inwentaryzację zasobów przyrodniczych, w tym drzewostanów oraz całego bogactwa wnętrza lasu. Obejmują one m.in. rozpoznanie gleb i ich żyzności, analizę wszystkich warstw roślinnych – runa, podszytu i podrostu – oraz pomiary poszczególnych gatunków drzew w drzewostanach. Na podstawie zebranych danych opracowuje się dokumentację, w tym opisy taksacyjne lasu, rejestry, tabele i mapy. Po analizie zasadności projektowanych wskazań gospodarczych dokumenty te przedstawia się Ministrowi do akceptacji.

Czy prace nad nowym Planem urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Olecko na lata  2027-2036 już się rozpoczęły?

Tak. Sporządzenie Planu urządzenia lasu to proces wieloetapowy.

Dotychczasowe działania:

  • 28.03.2024 r. – Dyrektor RDLP w Białymstoku poinformował nadleśnictwa o przystąpieniu do sporządzania projektów Planów urządzenia lasu.
  • 5.06.2024 r. – Odbyła się Narada Wstępna zorganizowana przez Dyrektora RDLP w Białymstoku, podczas której określono założenia do nowego Planu urządzenia lasu. Protokół z narady jest dostępny w przestrzeni publicznej na stronach BIP RDLP w Białymstoku.
  • XI–XII.2024 r. – Po zakończeniu procedury przetargowej organizowanej przez RDLP w Białymstoku, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (S:220/2024, 12.11.2024 r.) ogłoszono wybór wykonawcy usługi pn. „Sporządzenie projektu planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Olecko”. Prace będą realizowane przez Przedsiębiorstwo Państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Białymstoku.
  • 30.12.2024 r. – Dyrektor RDLP w Białymstoku podpisał umowę na wykonanie prac urządzeniowych.
  • 26.02.2025 r. – Odbyła się Narada Urządzeniowa projektu Planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Olecko, podczas której powołano Zespół Lokalnej Współpracy.

Jaka jest rola Zespółu Lokalnej Współpracy przy tworzeniu planu?

Sporządzenie projektu planu urządzenia lasu podlega regulacjom przepisów Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Projekt powinien być tworzony przy zapewnionym udziale społecznym. Obowiązkowe konsultacje społeczne powinny być uzupełnione dialogiem społecznym, prowadzonym przy udziale wszystkich zainteresowanych stron (przedstawicieli samorządów, lokalnej społeczności, lokalnych organizacji, itd.) w ramach tzw. Zespołów Lokalnej Współpracy i powinny być wykorzystywane przy tworzeniu nowego projektu planu urządzenia lasu.

Co ustalono podczas Narady Urządzeniowej?

Zgodnie z procedurami Protokół z Narady Urządzeniowej w terminie do 30 dni od jej zakończenia, zostanie przekazany do publicznej wiadomości za pomocą Biuletynu Informacji Publicznej RDLP w Białymstoku oraz na stronie internetowej Nadleśnictwa Olecko.

Ustalenia zawarte w protokole będą uwzględniane podczas prac terenowych i kameralnych prowadzonych przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, które opracowuje Plan urządzenia lasu.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją Nadleśniczego Nadleśnictwa Olecko, przedstawioną podczas Narady Urządzeniowej (załącznik poniżej).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Olecko prowadzona jest na podstawie zasad określonych w Zarządzeniu Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 września 2021 roku w sprawie sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe na lata 2022 - 2023

www.zilp.pl/drewno

Zakup surowca drzewnego możliwy jest za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego - dotyczy to przedsiębiorstw legitymujących się historią zakupów drewna w Lasach Państwowych.

Dla pozostałych podmiotów oraz osób fizycznych istnieje możliwość zakupów na aukcjach ogłaszanych w portalu e - drewno oraz bezpośrednio w biurze Nadleśnictwa na warunkach sprzedaży detalicznej. Aby  brać udział w licytacjach  na portalu e - drewno należy uprzednio dokonać rejestracji online oraz w celu aktywacji konta w najbliższym nadleśnictwie podpisać regulamin portalu, przedłożyć niezbędne dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej lub potwierdzające tożsamość w przypadku osób nie prowadzących działalności a także uiścić odpowiednie wadium.

Aktualne aukcje e-drewno

 

SPRZEDAŻ DETALICZNA

prowadzona jest w biurze Nadleśnictwa Olecko

w środy i piątki w godzinach 715 - 1445

oraz w kancelariach leśnictw w godzinach 700 - 1100

Poniedziałek - Nasuty, Puchówek, Kłosowo, Zajdy, Szczedranka

Wtorek - Wilczewo, Cisowo

Środa - Wronki, Mieruniszki, Czostków

Czwartek - Dąbrówki

Piątek - Krzywy Róg, Kowalki, Doliwy, Gąski