Aktualności Aktualności

Leśne mogiły

Czyż nie jest tak, że istotą człowieczeństwa jest pamięć o tych, którzy odeszli? Zaduma i medytacja nad minionym życiem pokoleń i osób, ich dokonaniami, sukcesami i porażkami?

Listopad to czas, który chociażby swoją aurą sprzyja wszelakim rozmyślaniom, wspominanie zmarłych. Cmentarze w niesamowitej  scenerii rozświetlone niezliczonymi światełkami, udekorowane kwiatami. Któż przejdzie obojętnie? Spróbujmy skierować swoje kroki w inne, mniej oczywiste i odwiedzane miejsca - stare mazurskie cmentarze. Miejsca pochówku z czasów dawno minionych , a zarazem czasów, które ocierają się o naszą rzeczywistość.

W lasach Nadleśnictwia Olecko jednym z takich miejsc jest rodowy cmentarz z pierwszej połowy XIX wieku rodziny Mittelsteiner, którzy przez prawie 120 lat prowadzili duży majątek ziemski Wesołowo. Jest położony przy szosie Giżycko – Olecko na terenie wsi Wronki. Dzięki działaniom  Stowarzyszenia Wronki opowieść o cmentarzu, jak i wielu innych miejscach  wartych uwagi, została spisana i opracowana w formie do odsłuchu przy pomocy smartfona. Wystarczy mieć aplikację do odczytu QR kodów, odczytać kod ze słupka i gotowe! Pozostaje tylko wysilić wyobraźnię i przenieść się w czasy mazurskich historii i opowieści, które pamiętają najstarsi mieszkańcy wsi.

Więcej informacji w poniższym linku

https://witrynawiejska.org.pl/dziedzictwo-kulturowe/polska-nieznana/item/48120-wronki-wies-historii-i-opowiesci